Olympics schedule

*All times in Japan Standard Time (JST)

(To be confirmed)
  • Wed 21 July
  • Thu 22 July
  • Fri 23 July
  • Sat 24 July
  • Sun 25 July
  • Mon 26 July
  • Tue 27 July
  • Wed 28 July
  • Thu 29 July
  • Fri 30 July
  • Sat 31 July
  • Sun 1 Aug
  • Mon 2 Aug
  • Tue 3 Aug
  • Wed 4 Aug
  • Thu 5 Aug
  • Fri 6 Aug
  • Sat 7 Aug
  • Sun 8 Aug

Wed 21 July

Baseball/Softball

9:00 – 17:00

Fukushima Azuma Baseball Stadium

Softball Opening Round, Australia vs Japan

Softball Opening Round, Italy vs United States

Softball Opening Round, Mexico vs Canada

Football

16:30 – 21:30

Sapporo Dome

Women’s First Round (2 matches)

17:00 – 22:00

Miyagi Stadium

Women’s First Round (2 matches)

17:30 – 22:30

Tokyo Stadium

Women’s First Round (2 matches)

Thu 22 July

Baseball/Softball

9:00 – 17:00

Fukushima Azuma Baseball Stadium

Softball Opening Round, United States vs Canada

Softball Opening Round, Mexico vs Japan

Softball Opening Round, Italy vs Australia

Football

16:30 – 21:30

Sapporo Dome

Men’s First Round (2 matches)

17:00 – 22:00

Tokyo Stadium

Men’s First Round (2 matches)

17:00 – 22:00

Ibaraki Kashima Stadium

Men’s First Round (2 matches)

17:30 – 22:30

International Stadium Yokohama

Men’s First Round (2 matches)

Fri 23 July

Opening Ceremony

20:00 – 23:00

Olympic Stadium

Opening Ceremony

Archery

9:00 – 11:00

Yumenoshima Park Archery Field

Women’s Individual Ranking Round

13:00 – 15:00

Yumenoshima Park Archery Field

Men’s Individual Ranking Round

Rowing

8:30 – 12:10

Sea Forest Waterway

Men’s Single Sculls Heats

Women’s Single Sculls Heats

Men’s Double Sculls Heats

Women’s Double Sculls Heats

Men’s Quadruple Sculls Heats

Women’s Quadruple Sculls Heats

Sat 24 July

3×3 Basketball

10:15 – 12:25

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

14:00 – 15:50

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

17:30 – 19:30

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

21:00 – 22:50

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

Archery

9:30 – 12:05

Yumenoshima Park Archery Field

Mixed Team 1/8 Eliminations

14:15 – 17:25

Yumenoshima Park Archery Field

Mixed Team Quarterfinals

Mixed Team Semifinals

Mixed Team Bronze Medal Match

Mixed Team Gold Medal Match

Mixed Team Victory Ceremony

Artistic Gymnastics

10:00 – 12:30

Ariake Gymnastics Centre

Men’s Qualification

14:30 – 17:00

Ariake Gymnastics Centre

Men’s Qualification

19:30 – 22:00

Ariake Gymnastics Centre

Men’s Qualification

Badminton

9:00 – 14:30

Musashino Forest Sport Plaza

Men’s Singles Group Play Stage

Women’s Singles Group Play Stage

Men’s Doubles Group Play Stage

Women’s Doubles Group Play Stage

Mixed Doubles Group Play Stage

18:00 – 22:00

Musashino Forest Sport Plaza

Men’s Singles Group Play Stage

Women’s Singles Group Play Stage

Men’s Doubles Group Play Stage

Women’s Doubles Group Play Stage

Mixed Doubles Group Play Stage

Baseball/Softball

10:00 – 16:30

Yokohama Baseball Stadium

Softball Opening Round, Australia vs Canada

Softball Opening Round, United States vs Mexico

20:00 – 22:00

Yokohama Baseball Stadium

Softball Opening Round, Japan vs Italy

Beach Volleyball

9:00 – 12:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (4 matches)

15:00 – 17:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

20:00 – 22:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

Boxing

11:00 – 14:30

Kokugikan Arena

Women’s Feather (54-57kg) Round of 32

Men’s Welter (63-69kg) Round of 32

Men’s Light Heavy (75-81kg) Round of 32

Men’s Heavy (81-91kg) Round of 16

17:00 – 20:30

Kokugikan Arena

Women’s Feather (54-57kg) Round of 32

Men’s Welter (63-69kg) Round of 32

Men’s Light Heavy (75-81kg) Round of 32

Men’s Heavy (81-91kg) Round of 16

Cycling Road

11:00 – 18:15

Fuji International Speedway

Men’s Road Race

Men’s Road Race Victory Ceremony

Equestrian

17:00 – 22:15

Equestrian Park

Dressage Grand Prix Team and Individual Day 1

Fencing

9:00 – 16:20

Makuhari Messe Hall B

Women’s Epée Individual Table of 64

Men’s Sabre Individual Table of 64

Women’s Epée Individual Table of 32

Men’s Sabre Individual Table of 32

Women’s Epée Individual Table of 16

Men’s Sabre Individual Table of 16

Women’s Epée Individual Quarterfinals

Men’s Sabre Individual Quarterfinals

18:00 – 22:25

Makuhari Messe Hall B

Women’s Epée Individual Semifinals

Men’s Sabre Individual Semifinals

Women’s Epée Individual Bronze Medal Bout

Men’s Sabre Individual Bronze Medal Bout

Women’s Epée Individual Gold Medal Bout

Men’s Sabre Individual Gold Medal Bout

Women’s Epée Individual Victory Ceremony

Men’s Sabre Individual Victory Ceremony

Football

16:30 – 21:30

Sapporo Dome

Women’s First Round (2 matches)

17:00 – 22:00

Miyagi Stadium

Women’s First Round (2 matches)

17:30 – 22:30

Saitama Stadium

Women’s First Round (2 matches)

Handball

9:00 – 12:30

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

14:15 – 17:45

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

19:30 – 23:00

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

Hockey

9:30 – 13:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Pool A, Japan vs Australia

Men’s Pool B, Netherlands vs Belgium

10:00 – 13:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Men’s Pool A, New Zealand vs India

Men’s Pool A, Argentina vs Spain

18:30 – 22:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Pool B, Great Britain vs South Africa

Women’s Pool A, Netherlands vs India

19:00 – 22:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Men’s Pool B, Canada vs Germany

Women’s Pool A, Ireland vs South Africa

Judo

11:00 – 14:30

Nippon Budokan

Women -48 kg Elimination Rounds

Women -48 kg Quarterfinals

Men -60 kg Elimination Rounds

Men -60 kg Quarterfinals

17:00 – 19:40

Nippon Budokan

Women -48 kg Repechage

Women -48 kg Semifinals

Men -60 kg Repechage

Men -60 kg Semifinals

Women -48 kg Contests for Bronze Medal

Women -48 kg Final

Men -60 kg Contests for Bronze Medal

Men -60 kg Final

Women -48 kg Victory Ceremony

Men -60 kg Victory Ceremony

Rowing

8:30 – 12:30

Sea Forest Waterway

Women’s Single Sculls Repechages

Men’s Single Sculls Repechages

Women’s Double Sculls Repechage

Men’s Double Sculls Repechage

Women’s Pair Heats

Men’s Pair Heats

Lightweight Women’s Double Sculls Heats

Lightweight Men’s Double Sculls Heats

Women’s Four Heats

Men’s Four Heats

Shooting

8:30 – 16:30

Asaka Shooting Range – R&P Qual.&Finals

10m Air Rifle Women’s Qualification

10m Air Rifle Women’s Finals

10m Air Rifle Women’s Victory Ceremony

10m Air Pistol Men’s Qualification

10m Air Pistol Men’s Finals

10m Air Pistol Men’s Victory Ceremony

Swimming

19:00 – 21:30

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 400m Individual Medley – Heats

Women’s 100m Butterfly – Heats

Men’s 400m Freestyle – Heats

Women’s 400m Individual Medley – Heats

Men’s 100m Breaststroke – Heats

Women’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heats

Table Tennis

9:00 – 12:45

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Singles Preliminary Round

Women’s Singles Preliminary Round

Mixed Doubles Round of 16

14:15 – 17:15

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Singles Round 1

Women’s Singles Round 1

19:30 – 22:30

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Singles Round 1

Women’s Singles Round 1

Taekwondo

10:00 – 17:00

Makuhari Messe Hall A

Women -49 kg Round of 16 (8 matches)

Men -58 kg Round of 16 (8 matches)

Women -49 kg Quarterfinals (4 matches)

Men -58 kg Quarterfinals (4 matches)

Women -49 kg Semifinals (2 matches)

Men -58 kg Semifinals (2 matches)

19:00 – 22:40

Makuhari Messe Hall A

Women -49 kg Repechages (2 matches)

Men -58 kg Repechages (2 matches)

Women -49 kg Bronze Medal Contests (2 matches)

Men -58 kg Bronze Medal Contests (2 matches)

Women -49 kg Gold Medal Contest

Men -58 kg Gold Medal Contest

Women -49 kg Victory Ceremony

Men -58 kg Victory Ceremony

Tennis

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Center Court

Men’s Singles First Round

Women’s Singles First Round

Men’s Doubles First Round

Women’s Doubles First Round

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 1

Men’s Singles First Round

Women’s Singles First Round

Men’s Doubles First Round

Women’s Doubles First Round

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 2

Men’s Singles First Round

Women’s Singles First Round

Men’s Doubles First Round

Women’s Doubles First Round

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 3-11

Men’s Singles First Round

Women’s Singles First Round

Men’s Doubles First Round

Women’s Doubles First Round

Volleyball

9:00 – 12:50

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool A, Italy vs Canada

Men’s Preliminary Round – Pool B, Brazil vs Tunisia

14:20 – 18:10

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool B, Russian Federation vs Argentina

Men’s Preliminary Round – Pool A, Japan vs Venezuela

19:40 – 23:30

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool A, Poland vs Islamic Rep. of Iran

Men’s Preliminary Round – Pool B, United States vs France

Water Polo

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Preliminary Round (2 matches)

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Preliminary Round (2 matches)

Weightlifting

9:50 – 12:00

Tokyo International Forum

Women’s 49 kg Group B

13:50 – 16:00

Tokyo International Forum

Women’s 49 kg Group A

Women’s 49 kg Victory Ceremony

Sun 25 July

3×3 Basketball

10:15 – 12:25

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

14:00 – 15:50

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

17:30 – 19:30

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

21:00 – 22:50

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

Archery

9:30 – 11:05

Yumenoshima Park Archery Field

Women’s Team 1/8 Eliminations

13:45 – 17:25

Yumenoshima Park Archery Field

Women’s Team Quarterfinals

Women’s Team Semifinals

Women’s Team Bronze Medal Match

Women’s Team Gold Medal Match

Women’s Team Victory Ceremony

Artistic Gymnastics

10:00 – 13:35

Ariake Gymnastics Centre

Women’s Qualification

15:10 – 18:45

Ariake Gymnastics Centre

Women’s Qualification

20:20 – 22:00

Ariake Gymnastics Centre

Women’s Qualification

Badminton

10:00 – 15:30

Musashino Forest Sport Plaza

Men’s Singles Group Play Stage

Women’s Singles Group Play Stage

Men’s Doubles Group Play Stage

Women’s Doubles Group Play Stage

Mixed Doubles Group Play Stage

18:00 – 21:30

Musashino Forest Sport Plaza

Men’s Singles Group Play Stage

Women’s Singles Group Play Stage

Men’s Doubles Group Play Stage

Women’s Doubles Group Play Stage

Mixed Doubles Group Play Stage

Baseball/Softball

10:00 – 16:30

Yokohama Baseball Stadium

Softball Opening Round, Australia vs United States

Softball Opening Round, Canada vs Japan

20:00 – 22:00

Yokohama Baseball Stadium

Softball Opening Round, Italy vs Mexico

Basketball

10:00 – 12:00

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

13:40 – 15:40

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

17:20 – 19:20

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

21:00 – 23:00

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

Beach Volleyball

9:00 – 12:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (4 matches)

15:00 – 17:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

20:00 – 22:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

Boxing

11:00 – 14:45

Kokugikan Arena

Women’s Fly (48-51kg) Round of 32

Women’s Welter (64-69kg) Round of 32

Men’s Middle (69-75kg) Round of 32

Men’s Super Heavy (+91kg) Round of 16

17:00 – 20:45

Kokugikan Arena

Women’s Fly (48-51kg) Round of 32

Women’s Welter (64-69kg) Round of 32

Men’s Middle (69-75kg) Round of 32

Men’s Super Heavy (+91kg) Round of 16

Canoe Slalom

13:00 – 16:45

Kasai Canoe Slalom Centre

Canoe (C1) Men Heats

Kayak (K1) Women Heats

Cycling Road

13:00 – 17:35

Fuji International Speedway

Women’s Road Race

Women’s Road Race Victory Ceremony

Diving

15:00 – 16:00

Tokyo Aquatics Centre

Women’s Synchronised 3m Springboard Final

Women’s Synchronised 3m Springboard Victory Ceremony

Equestrian

17:00 – 22:15

Equestrian Park

Dressage Grand Prix Team and Individual Day 2

Fencing

9:00 – 16:20

Makuhari Messe Hall B

Women’s Foil Individual Table of 64

Men’s Epée Individual Table of 64

Women’s Foil Individual Table of 32

Men’s Epée Individual Table of 32

Women’s Foil Individual Table of 16

Men’s Epée Individual Table of 16

Women’s Foil Individual Quarterfinals

Men’s Epée Individual Quarterfinals

18:00 – 22:25

Makuhari Messe Hall B

Women’s Foil Individual Semifinals

Men’s Epée Individual Semifinals

Women’s Foil Individual Bronze Medal Bout

Men’s Epée Individual Bronze Medal Bout

Women’s Foil Individual Gold Medal Bout

Men’s Epée Individual Gold Medal Bout

Women’s Foil Individual Victory Ceremony

Men’s Epée Individual Victory Ceremony

Football

16:30 – 21:30

Sapporo Dome

Men’s First Round (2 matches)

17:00 – 22:00

Ibaraki Kashima Stadium

Men’s First Round (2 matches)

17:00 – 22:00

Saitama Stadium

Men’s First Round (2 matches)

17:30 – 22:30

International Stadium Yokohama

Men’s First Round (2 matches)

Handball

9:00 – 12:30

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

14:15 – 17:45

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

19:30 – 23:00

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

Hockey

9:30 – 13:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Pool A, Great Britain vs Germany

Women’s Pool B, Japan vs China

10:00 – 13:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Women’s Pool B, Australia vs Spain

Women’s Pool B, New Zealand vs Argentina

18:30 – 22:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Pool A, India vs Australia

Men’s Pool A, Spain vs New Zealand

19:00 – 22:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Men’s Pool A, Japan vs Argentina

Men’s Pool B, South Africa vs Netherlands

Judo

11:00 – 14:30

Nippon Budokan

Women -52 kg Elimination Rounds

Women -52 kg Quarterfinals

Men -66 kg Elimination Rounds

Men -66 kg Quarterfinals

17:00 – 19:40

Nippon Budokan

Women -52 kg Repechage

Women -52 kg Semifinals

Men -66 kg Repechage

Men -66 kg Semifinals

Women -52 kg Contests for Bronze Medal

Women -52 kg Final

Men -66 kg Contests for Bronze Medal

Men -66 kg Final

Women -52 kg Victory Ceremony

Men -66 kg Victory Ceremony

Rowing

9:00 – 11:40

Sea Forest Waterway

Men’s Single Sculls Semifinals E/F

Women’s Single Sculls Semifinals E/F

Men’s Pair Repechage

Women’s Pair Repechage

Lightweight Men’s Double Sculls Repechages

Lightweight Women’s Double Sculls Repechages

Men’s Quadruple Sculls Repechage

Women’s Quadruple Sculls Repechage

Men’s Eight Heats

Women’s Eight Heats

Sailing

12:00 – 18:00

Enoshima Yacht Harbour

RS:X Men

RS:X Women

Laser Men

Laser Radial Women

Shooting

9:00 – 16:00

Asaka Shooting Range – Shotgun Range

Skeet Women’s Qualification – Day 1

Skeet Men’s Qualification – Day 1

9:00 – 16:30

Asaka Shooting Range – R&P Qual.&Finals

10m Air Pistol Women’s Qualification

10m Air Pistol Women’s Finals

10m Air Pistol Women’s Victory Ceremony

10m Air Rifle Men’s Qualification

10m Air Rifle Men’s Finals

10m Air Rifle Men’s Victory Ceremony

Skateboarding

9:00 – 13:55

Ariake Urban Sports Park

Men’s Street Prelims Heats

Men’s Street Final

Men’s Street Victory Ceremony

Surfing

7:00 – 16:20

Tsurigasaki Surfing Beach

Men’s Round 1

Women’s Round 1

Men’s Round 2

Women’s Round 2

Swimming

10:30 – 12:20

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 400m Individual Medley Final

Women’s 100m Butterfly Semifinals

Men’s 400m Freestyle Final

Men’s 400m Individual Medley Victory Ceremony

Women’s 400m Individual Medley Final

Men’s 400m Freestyle Victory Ceremony

Men’s 100m Breaststroke Semifinals

Women’s 4 x 100m Freestyle Relay Final

Women’s 400m Individual Medley Victory Ceremony

Women’s 4 x 100m Freestyle Relay Victory Ceremony

19:00 – 21:30

Tokyo Aquatics Centre

Women’s 100m Backstroke – Heats

Men’s 200m Freestyle – Heats

Women’s 100m Breaststroke – Heats

Men’s 100m Backstroke – Heats

Women’s 400m Freestyle – Heats

Men’s 4 x 100m Freestyle Relay – Heats

Table Tennis

10:00 – 12:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Mixed Doubles Quarterfinals

14:00 – 17:45

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Singles Round 2

Women’s Singles Round 2

20:00 – 22:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Mixed Doubles Semifinals

Taekwondo

10:00 – 17:00

Makuhari Messe Hall A

Women -57 kg Round of 16 (8 matches)

Men -68 kg Round of 16 (8 matches)

Women -57 kg Quarterfinals (4 matches)

Men -68 kg Quarterfinals (4 matches)

Women -57 kg Semifinals (2 matches)

Men -68 kg Semifinals (2 matches)

19:00 – 22:40

Makuhari Messe Hall A

Women -57 kg Repechages (2 matches)

Men -68 kg Repechages (2 matches)

Women -57 kg Bronze Medal Contests (2 matches)

Men -68 kg Bronze Medal Contests (2 matches)

Women -57 kg Gold Medal Contest

Men -68 kg Gold Medal Contest

Women -57 kg Victory Ceremony

Men -68 kg Victory Ceremony

Tennis

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Center Court

Men’s Singles First Round

Women’s Singles First Round

Men’s Doubles First Round

Women’s Doubles First Round

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 1

Men’s Singles First Round

Women’s Singles First Round

Men’s Doubles First Round

Women’s Doubles First Round

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 2

Men’s Singles First Round

Women’s Singles First Round

Men’s Doubles First Round

Women’s Doubles First Round

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 3-11

Men’s Singles First Round

Women’s Singles First Round

Men’s Doubles First Round

Women’s Doubles First Round

Volleyball

9:00 – 12:50

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool B, Russian Federation vs Italy

Women’s Preliminary Round – Pool B, United States vs Argentina

14:20 – 18:10

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool A, Serbia vs Dominican Rep.

Women’s Preliminary Round – Pool B, China vs Turkey

19:40 – 23:30

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool A, Japan vs Kenya

Women’s Preliminary Round – Pool A, Brazil vs Republic of Korea

Water Polo

10:00 – 12:50

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

Weightlifting

11:50 – 14:00

Tokyo International Forum

Men’s 61 kg Group B and Men’s 67 kg Group B

15:50 – 18:00

Tokyo International Forum

Men’s 61 kg Group A

Men’s 61 kg Victory Ceremony

19:50 – 22:00

Tokyo International Forum

Men’s 67 kg Group A

Men’s 67 kg Victory Ceremony

Mon 26 July

3×3 Basketball

10:15 – 12:25

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

14:00 – 15:50

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

17:30 – 19:30

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

21:00 – 22:50

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

Archery

9:30 – 11:05

Yumenoshima Park Archery Field

Men’s Team 1/8 Eliminations

13:45 – 17:25

Yumenoshima Park Archery Field

Men’s Team Quarterfinals

Men’s Team Semifinals

Men’s Team Bronze Medal Match

Men’s Team Gold Medal Match

Men’s Team Victory Ceremony

Artistic Gymnastics

19:00 – 22:00

Ariake Gymnastics Centre

Men’s Team Final

Men’s Team Victory Ceremony

Badminton

10:00 – 15:30

Musashino Forest Sport Plaza

Men’s Singles Group Play Stage

Women’s Singles Group Play Stage

Men’s Doubles Group Play Stage

Women’s Doubles Group Play Stage

Mixed Doubles Group Play Stage

18:00 – 21:30

Musashino Forest Sport Plaza

Men’s Singles Group Play Stage

Women’s Singles Group Play Stage

Men’s Doubles Group Play Stage

Women’s Doubles Group Play Stage

Mixed Doubles Group Play Stage

Baseball/Softball

10:00 – 16:30

Yokohama Baseball Stadium

Softball Opening Round, Japan vs United States

Softball Opening Round, Canada vs Italy

20:00 – 22:00

Yokohama Baseball Stadium

Softball Opening Round, Mexico vs Australia

Basketball

10:00 – 12:00

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

13:40 – 15:40

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

17:20 – 19:20

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

21:00 – 23:00

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

Beach Volleyball

9:00 – 12:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (4 matches)

15:00 – 17:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

20:00 – 22:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

Boxing

11:00 – 14:45

Kokugikan Arena

Women’s Feather (54-57kg) Round of 16

Men’s Feather (52-57kg) Round of 32

Men’s Welter (63-69kg) Round of 16

17:00 – 20:45

Kokugikan Arena

Women’s Feather (54-57kg) Round of 16

Men’s Feather (52-57kg) Round of 32

Men’s Welter (63-69kg) Round of 16

Canoe Slalom

14:00 – 16:45

Kasai Canoe Slalom Centre

Canoe (C1) Men Semi-final

Canoe (C1) Men Final

Canoe (C1) Men Victory Ceremony

Cycling Mountain Bike

15:00 – 17:00

Izu MTB Course

Men’s Cross-country

Men’s Cross-country Victory Ceremony

Diving

15:00 – 16:00

Tokyo Aquatics Centre

Men’s Synchronised 10m Platform Final

Men’s Synchronised 10m Platform Victory Ceremony

Fencing

9:00 – 16:20

Makuhari Messe Hall B

Women’s Sabre Individual Table of 64

Men’s Foil Individual Table of 64

Women’s Sabre Individual Table of 32

Men’s Foil Individual Table of 32

Women’s Sabre Individual Table of 16

Men’s Foil Individual Table of 16

Women’s Sabre Individual Quarterfinals

Men’s Foil Individual Quarterfinals

18:00 – 22:25

Makuhari Messe Hall B

Women’s Sabre Individual Semifinals

Men’s Foil Individual Semifinals

Women’s Sabre Individual Bronze Medal Bout

Men’s Foil Individual Bronze Medal Bout

Women’s Sabre Individual Gold Medal Bout

Men’s Foil Individual Gold Medal Bout

Women’s Sabre Individual Victory Ceremony

Men’s Foil Individual Victory Ceremony

Handball

9:00 – 12:30

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

14:15 – 17:45

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

19:30 – 23:00

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

Hockey

9:30 – 13:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Pool B, Germany vs Belgium

Men’s Pool B, Great Britain vs Canada

10:00 – 13:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Women’s Pool A, Netherlands vs Ireland

Women’s Pool B, Australia vs China

18:30 – 22:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Pool A, South Africa vs Great Britain

Women’s Pool B, Japan vs New Zealand

19:00 – 22:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Women’s Pool B, Argentina vs Spain

Women’s Pool A, Germany vs India

Judo

11:00 – 14:30

Nippon Budokan

Women -57 kg Elimination Rounds

Women -57 kg Quarterfinals

Men -73 kg Elimination Rounds

Men -73 kg Quarterfinals

17:00 – 19:40

Nippon Budokan

Women -57 kg Repechage

Women -57 kg Semifinals

Men -73 kg Repechage

Men -73 kg Semifinals

Women -57 kg Contests for Bronze Medal

Women -57 kg Final

Men -73 kg Contests for Bronze Medal

Men -73 kg Final

Women -57 kg Victory Ceremony

Men -73 kg Victory Ceremony

Rowing

9:00 – 11:20

Sea Forest Waterway

Women’s Single Sculls Quarterfinals

Men’s Single Sculls Quarterfinals

Women’s Double Sculls Semifinals

Men’s Double Sculls Semifinals

Women’s Four Repechage

Men’s Four Repechage

Rugby

9:00 – 12:00

Tokyo Stadium

Men’s Pool Round (6 matches)

16:30 – 19:30

Tokyo Stadium

Men’s Pool Round (6 matches)

Sailing

12:00 – 18:00

Enoshima Yacht Harbour

RS:X Men

RS:X Women

Laser Men

Laser Radial Women

Shooting

9:00 – 17:15

Asaka Shooting Range – Shotgun Range

Skeet Women’s Qualification – Day 2

Skeet Men’s Qualification – Day 2

Skeet Women’s Finals

Skeet Men’s Finals

Skeet Women’s Victory Ceremony

Skeet Men’s Victory Ceremony

Skateboarding

9:00 – 13:55

Ariake Urban Sports Park

Women’s Street Prelims Heats

Women’s Street Final

Women’s Street Victory Ceremony

Surfing

7:00 – 16:40

Tsurigasaki Surfing Beach

Women’s Round 3

Men’s Round 3

Swimming

10:30 – 12:40

Tokyo Aquatics Centre

Women’s 100m Butterfly Final

Men’s 200m Freestyle Semifinals

Women’s 100m Breaststroke Semifinals

Women’s 100m Butterfly Victory Ceremony

Men’s 100m Breaststroke Final

Women’s 400m Freestyle Final

Men’s 100m Backstroke Semifinals

Men’s 100m Breaststroke Victory Ceremony

Women’s 100m Backstroke Semifinals

Men’s 4 x 100m Freestyle Relay Final

Women’s 400m Freestyle Victory Ceremony

Men’s 4 x 100m Freestyle Relay Victory Ceremony

19:00 – 21:30

Tokyo Aquatics Centre

Women’s 200m Freestyle – Heats

Men’s 200m Butterfly – Heats

Women’s 200m Individual Medley – Heats

Women’s 1500m Freestyle – Heats

Table Tennis

10:00 – 13:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Singles Round 2

Women’s Singles Round 2

14:30 – 17:30

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Singles Round 3

Women’s Singles Round 3

20:00 – 22:10

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Mixed Doubles Bronze Medal Match

Mixed Doubles Gold Medal Match

Mixed Doubles Victory Ceremony

Taekwondo

10:00 – 17:00

Makuhari Messe Hall A

Women -67 kg Round of 16 (8 matches)

Men -80 kg Round of 16 (8 matches)

Women -67 kg Quarterfinals (4 matches)

Men -80 kg Quarterfinals (4 matches)

Women -67 kg Semifinals (2 matches)

Men -80 kg Semifinals (2 matches)

19:00 – 22:40

Makuhari Messe Hall A

Women -67 kg Repechages (2 matches)

Men -80 kg Repechages (2 matches)

Women -67 kg Bronze Medal Contests (2 matches)

Men -80 kg Bronze Medal Contests (2 matches)

Women -67 kg Gold Medal Contest

Men -80 kg Gold Medal Contest

Women -67 kg Victory Ceremony

Men -80 kg Victory Ceremony

Tennis

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Center Court

Men’s Singles Second Round

Women’s Singles Second Round

Men’s Doubles Second Round

Women’s Doubles Second Round

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 1

Men’s Singles Second Round

Women’s Singles Second Round

Men’s Doubles Second Round

Women’s Doubles Second Round

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 2

Men’s Singles Second Round

Women’s Singles Second Round

Men’s Doubles Second Round

Women’s Doubles Second Round

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 3-11

Men’s Singles Second Round

Women’s Singles Second Round

Men’s Doubles Second Round

Women’s Doubles Second Round

Triathlon

6:30 – 9:00

Odaiba Marine Park

Men

Men’s Victory Ceremony

Volleyball

9:00 – 12:50

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool A, Islamic Rep. of Iran vs Venezuela

Men’s Preliminary Round – Pool B, United States vs Russian Federation

14:20 – 18:10

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool A, Poland vs Italy

Men’s Preliminary Round – Pool B, France vs Tunisia

19:40 – 23:30

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool A, Japan vs Canada

Men’s Preliminary Round – Pool B, Brazil vs Argentina

Water Polo

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Preliminary Round (2 matches)

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Preliminary Round (2 matches)

Weightlifting

13:50 – 16:00

Tokyo International Forum

Women’s 55 kg Group B

19:50 – 22:00

Tokyo International Forum

Women’s 55 kg Group A

Women’s 55 kg Victory Ceremony

Tue 27 July

3×3 Basketball

13:30 – 15:30

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

17:00 – 18:50

Aomi Urban Sports Park

Women’s Pool Round (2 games)

Men’s Pool Round (2 games)

20:30 – 22:50

Aomi Urban Sports Park

Women’s Quarterfinals (2 games)

Men’s Quarterfinals (2 games)

Archery

9:30 – 13:25

Yumenoshima Park Archery Field

Men’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations

Women’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations

16:00 – 19:55

Yumenoshima Park Archery Field

Men’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations

Women’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations

Artistic Gymnastics

19:45 – 22:00

Ariake Gymnastics Centre

Women’s Team Final

Women’s Team Victory Ceremony

Badminton

10:00 – 15:30

Musashino Forest Sport Plaza

Men’s Singles Group Play Stage

Women’s Singles Group Play Stage

Men’s Doubles Group Play Stage

Women’s Doubles Group Play Stage

18:00 – 21:30

Musashino Forest Sport Plaza

Men’s Singles Group Play Stage

Women’s Singles Group Play Stage

Men’s Doubles Group Play Stage

Women’s Doubles Group Play Stage

Baseball/Softball

13:00 – 15:00

Yokohama Baseball Stadium

Softball Bronze Medal Game

20:00 – 22:30

Yokohama Baseball Stadium

Softball Gold Medal Game

Softball Victory Ceremony

Basketball

10:00 – 12:00

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

13:40 – 15:40

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

17:20 – 19:20

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

21:00 – 23:00

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

Beach Volleyball

9:00 – 12:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (4 matches)

15:00 – 17:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

20:00 – 22:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

Boxing

11:00 – 14:45

Kokugikan Arena

Women’s Welter (64-69kg) Round of 16

Men’s Light (57-63kg) Round of 32

Men’s Light Heavy (75-81kg) Round of 16

17:00 – 20:45

Kokugikan Arena

Women’s Welter (64-69kg) Round of 16

Men’s Light (57-63kg) Round of 32

Men’s Light Heavy (75-81kg) Round of 16

Canoe Slalom

14:00 – 17:00

Kasai Canoe Slalom Centre

Kayak (K1) Women Semi-final

Kayak (K1) Women Final

Kayak (K1) Women Victory Ceremony

Cycling Mountain Bike

15:00 – 17:00

Izu MTB Course

Women’s Cross-country

Women’s Cross-country Victory Ceremony

Diving

15:00 – 16:00

Tokyo Aquatics Centre

Women’s Synchronised 10m Platform Final

Women’s Synchronised 10m Platform Victory Ceremony

Equestrian

17:00 – 22:40

Equestrian Park

Dressage Team Grand Prix Special

Dressage Team Victory Ceremony

Fencing

10:00 – 15:20

Makuhari Messe Hall B

Women’s Epée Team Table of 16

Women’s Epée Team Quarterfinals

Women’s Epée Team Classification 5-8

Women’s Epée Team Semifinals

Women’s Epée Team Placement 5-6

Women’s Epée Team Placement 7-8

18:30 – 20:40

Makuhari Messe Hall B

Women’s Epée Team Bronze Medal Match

Women’s Epée Team Gold Medal Match

Women’s Epée Team Victory Ceremony

Football

17:00 – 22:00

Miyagi Stadium

Women’s First Round (2 matches)

17:00 – 22:00

Ibaraki Kashima Stadium

Women’s First Round (2 matches)

20:30 – 22:30

Saitama Stadium

Women’s First Round (1 match)

20:30 – 22:30

International Stadium Yokohama

Women’s First Round(1 match)

Handball

9:00 – 12:30

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

14:15 – 17:45

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

19:30 – 23:00

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

Hockey

9:30 – 13:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Pool A, Argentina vs Australia

Men’s Pool A, Japan vs New Zealand

10:00 – 13:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Men’s Pool A, India vs Spain

Men’s Pool B, Germany vs Great Britain

18:30 – 22:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Pool B, Belgium vs South Africa

Men’s Pool B, Netherlands vs Canada

Judo

11:00 – 14:30

Nippon Budokan

Women -63 kg Elimination Rounds

Women -63 kg Quarterfinals

Men -81 kg Elimination Rounds

Men -81 kg Quarterfinals

17:00 – 19:40

Nippon Budokan

Women -63 kg Repechage

Women -63 kg Semifinals

Men -81 kg Repechage

Men -81 kg Semifinals

Women -63 kg Contests for Bronze Medal

Women -63 kg Final

Men -81 kg Contests for Bronze Medal

Men -81 kg Final

Women -63 kg Victory Ceremony

Men -81 kg Victory Ceremony

Rowing

8:30 – 12:00

Sea Forest Waterway

Men’s Single Sculls Semifinals C/D

Women’s Single Sculls Semifinals C/D

Lightweight Men’s Double Sculls Final C

Lightweight Women’s Double Sculls Final C

Men’s Quadruple Sculls Final B

Women’s Quadruple Sculls Final B

Men’s Quadruple Sculls Final A

Women’s Quadruple Sculls Final A

Men’s Quadruple Sculls Victory Ceremony

Men’s Pair Semifinals A/B

Women’s Quadruple Sculls Victory Ceremony

Women’s Pair Semifinals A/B

Lightweight Men’s Double Sculls Semifinals A/B

Lightweight Women’s Double Sculls Semifinals A/B

Rugby

9:00 – 12:00

Tokyo Stadium

Men’s Pool Round (6 matches)

16:30 – 19:30

Tokyo Stadium

Men’s Placing 9-12 (2 matches)

Men’s Quarter-finals (4 matches)

Sailing

12:00 – 18:00

Enoshima Yacht Harbour

Laser Men

Laser Radial Women

Finn Men

49er Men

49er FX Women

Shooting

9:00 – 16:30

Asaka Shooting Range – R&P Qual.&Finals

10m Air Pistol Mixed Team Qualification

10m Air Pistol Mixed Team Finals

10m Air Pistol Mixed Team Victory Ceremony

10m Air Rifle Mixed Team Qualification

10m Air Rifle Mixed Team Finals

10m Air Rifle Mixed Team Victory Ceremony

Surfing

7:00 – 14:20

Tsurigasaki Surfing Beach

Men’s Quarterfinals

Women’s Quarterfinals

Men’s Semifinals

Women’s Semifinals

Swimming

10:30 – 12:25

Tokyo Aquatics Centre

Women’s 200m Freestyle Semifinals

Men’s 200m Freestyle Final

Women’s 100m Backstroke Final

Men’s 100m Backstroke Final

Men’s 200m Freestyle Victory Ceremony

Women’s 100m Breaststroke Final

Women’s 100m Backstroke Victory Ceremony

Men’s 200m Butterfly Semifinals

Men’s 100m Backstroke Victory Ceremony

Women’s 200m Individual Medley Semifinals

Women’s 100m Breaststroke Victory Ceremony

19:00 – 21:30

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 100m Freestyle – Heats

Women’s 200m Butterfly – Heats

Men’s 200m Breaststroke – Heats

Men’s 4 x 200m Freestyle Relay – Heats

Men’s 800m Freestyle – Heats

Table Tennis

10:00 – 13:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Singles Round 3

Women’s Singles Round 3

14:30 – 17:30

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Singles Round 3

Women’s Singles Round 3

Men’s Singles Round of 16

Women’s Singles Round of 16

19:30 – 22:30

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Singles Round of 16

Women’s Singles Round of 16

Taekwondo

10:00 – 17:00

Makuhari Messe Hall A

Women +67 kg Round of 16 (8 matches)

Men +80 kg Round of 16 (8 matches)

Women +67 kg Quarterfinals (4 matches)

Men +80 kg Quarterfinals (4 matches)

Women +67 kg Semifinals (2 matches)

Men +80 kg Semifinals (2 matches)

19:00 – 22:40

Makuhari Messe Hall A

Women +67 kg Repechages (2 matches)

Men +80 kg Repechages (2 matches)

Women +67 kg Bronze Medal Contests (2 matches)

Men +80 kg Bronze Medal Contests (2 matches)

Women +67 kg Gold Medal Contest

Men +80 kg Gold Medal Contest

Women +67 kg Victory Ceremony

Men +80 kg Victory Ceremony

Tennis

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Center Court

Men’s Singles Second Round

Women’s Singles Third Round

Men’s Doubles Quarterfinals

Women’s Doubles Second Round/Quarterfinals

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 1

Men’s Singles Second Round

Women’s Singles Third Round

Men’s Doubles Quarterfinals

Women’s Doubles Second Round/Quarterfinals

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 2

Men’s Singles Second Round

Women’s Singles Third Round

Men’s Doubles Quarterfinals

Women’s Doubles Second Round/Quarterfinals

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 3-11

Men’s Singles Second Roun

Women’s Singles Third Round

Men’s Doubles Quarterfinals

Women’s Doubles Second Round/Quarterfinals

Triathlon

6:30 – 9:05

Odaiba Marine Park

Women

Women’s Victory Ceremony

Volleyball

9:00 – 12:50

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool B, Russian Federation vs Argentina

Women’s Preliminary Round – Pool B, China vs United States

14:20 – 18:10

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool A, Japan vs Serbia

Women’s Preliminary Round – Pool B, Italy vs Turkey

19:40 – 23:30

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool A, Brazil vs Dominican Rep.

Women’s Preliminary Round – Pool A, Republic of Korea vs Kenya

Water Polo

10:00 – 12:50

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

Weightlifting

11:50 – 14:00

Tokyo International Forum

Women’s 59 kg Group B and Women’s 64 kg Group B

15:50 – 18:00

Tokyo International Forum

Women’s 59 kg Group A

Women’s 59 kg Victory Ceremony

19:50 – 22:00

Tokyo International Forum

Women’s 64 kg Group A

Women’s 64 kg Victory Ceremony

Wed 28 July

3×3 Basketball

17:00 – 19:10

Aomi Urban Sports Park

Women’s Semifinals (2 games)

Men’s Semifinals (2 games)

20:45 – 23:25

Aomi Urban Sports Park

Women’s Bronze Medal Game

Men’s Bronze Medal Game

Women’s Gold Medal Game

Men’s Gold Medal Game

Women’s Victory Ceremony

Men’s Victory Ceremony

Archery

9:30 – 13:25

Yumenoshima Park Archery Field

Men’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations

Women’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations

16:00 – 18:40

Yumenoshima Park Archery Field

Men’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations

Women’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations

Artistic Gymnastics

19:15 – 22:00

Ariake Gymnastics Centre

Men’s All-Around Final

Men’s All-Around Victory Ceremony

Badminton

9:00 – 14:30

Musashino Forest Sport Plaza

Women’s Singles Group Play Stage

Mixed Doubles Quarterfinals

18:00 – 21:30

Musashino Forest Sport Plaza

Men’s Singles Group Play Stage

Baseball/Softball

12:00 – 15:00

Fukushima Azuma Baseball Stadium

Baseball Opening Round

Basketball

10:00 – 12:00

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

13:40 – 15:40

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

17:20 – 19:20

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

21:00 – 23:00

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

Beach Volleyball

9:00 – 11:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

15:00 – 17:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

20:00 – 22:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

Boxing

11:00 – 14:45

Kokugikan Arena

Women’s Feather (54-57kg) Quarterfinals

Women’s Light (57-60kg) Round of 32

Women’s Middle (69-75kg) Round of 16

Men’s Fly (48-52kg) Round of 32

17:00 – 20:45

Kokugikan Arena

Women’s Feather (54-57kg) Quarterfinals

Women’s Light (57-60kg) Round of 32

Women’s Middle (69-75kg) Round of 16

Men’s Fly (48-52kg) Round of 32

Canoe Slalom

13:00 – 16:45

Kasai Canoe Slalom Centre

Canoe (C1) Women Heats

Kayak (K1) Men Heats

Cycling Road

11:30 – 17:40

Fuji International Speedway

Women’s Individual Time Trial

Women’s Individual Time Trial Victory Ceremony

Men’s Individual Time Trial

Men’s Individual Time Trial Victory Ceremony

Diving

15:00 – 16:00

Tokyo Aquatics Centre

Men’s Synchronised 3m Springboard Final

Men’s Synchronised 3m Springboard Victory Ceremony

Equestrian

17:30 – 21:25

Equestrian Park

Dressage Individual Grand Prix Freestyle

Dressage Individual Victory Ceremony

Fencing

10:00 – 15:20

Makuhari Messe Hall B

Men’s Sabre Team Table of 16

Men’s Sabre Team Quarterfinals

Men’s Sabre Team Classification 5-8

Men’s Sabre Team Semifinals

Men’s Sabre Team Placement 5-6

Men’s Sabre Team Placement 7-8

18:30 – 20:40

Makuhari Messe Hall B

Men’s Sabre Team Bronze Medal Match

Men’s Sabre Team Gold Medal Match

Men’s Sabre Team Victory Ceremony

Football

17:30 – 22:30

Sapporo Dome

Men’s First Round (2 matches)

17:00 – 22:00

Miyagi Stadium

Men’s First Round (2 matches)

17:00 – 22:00

Saitama Stadium

Men’s First Round (2 matches)

17:30 – 22:30

International Stadium Yokohama

Men’s First Round (2 matches)

Handball

9:00 – 12:30

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

14:15 – 17:45

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

19:30 – 23:00

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

Hockey

9:30 – 13:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Pool A, Netherlands vs South Africa

Women’s Pool B, New Zealand vs Spain

10:00 – 13:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Women’s Pool A, Great Britain vs India

Women’s Pool A, Germany vs Ireland

18:30 – 22:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Pool B, Japan vs Australia

Men’s Pool A, Japan vs Spain

19:00 – 22:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Women’s Pool B, Argentina vs China

Men’s Pool A, Australia vs New Zealand

Judo

11:00 – 14:30

Nippon Budokan

Women -70 kg Elimination Rounds

Women -70 kg Quarterfinals

Men -90 kg Elimination Rounds

Men -90 kg Quarterfinals

17:00 – 19:40

Nippon Budokan

Women -70 kg Repechage

Women -70 kg Semifinals

Men -90 kg Repechage

Men -90 kg Semifinals

Women -70 kg Contests for Bronze Medal

Women -70 kg Final

Men -90 kg Contests for Bronze Medal

Men -90 kg Final

Women -70 kg Victory Ceremony

Men -90 kg Victory Ceremony

Rowing

8:30 – 11:40

Sea Forest Waterway

Women’s Double Sculls Final B

Men’s Double Sculls Final B

Women’s Four Final B

Men’s Four Final B

Women’s Double Sculls Final A

Men’s Double Sculls Final A

Women’s Double Sculls Victory Ceremony

Women’s Four Final A

Men’s Double Sculls Victory Ceremony

Men’s Four Finals A

Women’s Four Victory Ceremony

Women’s Eight Repechage

Men’s Four Victory Ceremony

Men’s Eight Repechage

Women’s Single Sculls Semifinals A/B

Men’s Single Sculls Semifinals A/B

Rugby

9:00 – 12:00

Tokyo Stadium

Men’s Placing 11-12

Men’s Placing 9-10

Men’s Placing 5-8 (2 matches)

Men’s Semi-finals (2 matches)

16:30 – 19:00

Tokyo Stadium

Men’s Placing 7-8

Men’s Placing 5-6

Men’s Bronze Medal Match

Men’s Gold Medal Match

Men’s Victory Ceremony

Sailing

12:00 – 18:00

Enoshima Yacht Harbour

RS:X Men

RS:X Women

Finn Men

470 Men

470 Women

49er Men

49er FX Women

Foiling Nacra 17 Mixed

Shooting

9:00 – 16:00

Asaka Shooting Range – Shotgun Range

Trap Women’s Qualification – Day 1

Trap Men’s Qualification – Day 1

Surfing

8:00 – 11:35

Tsurigasaki Surfing Beach

Women’s Bronze medal match

Men’s Bronze medal match

Women’s Gold medal match

Men’s Gold medal match

Women’s Victory Ceremony

Men’s Victory Ceremony

Swimming

10:30 – 13:05

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 100m Freestyle Semifinals

Women’s 200m Freestyle Final

Men’s 200m Butterfly Final

Women’s 200m Butterfly Semifinals

Women’s 200m Freestyle Victory Ceremony

Men’s 200m Breaststroke Semifinals

Men’s 200m Butterfly Victory Ceremony

Women’s 200m Individual Medley Final

Women’s 1500m Freestyle Final

Women’s 200m Individual Medley Victory Ceremony

Men’s 4 x 200m Freestyle Relay Final

Women’s 1500m Freestyle Victory Ceremony

Men’s 4 x 200m Freestyle Victory Ceremony

19:00 – 21:30

Tokyo Aquatics Centre

Women’s 100m Freestyle – Heats

Men’s 200m Backstroke – Heats

Women’s 200m Breaststroke – Heats~

Men’s 200m Individual Medley – Heats

Women’s 4 x 200m Freestyle Relay – Heats

Table Tennis

10:00 – 13:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Women’s Singles Quarterfinals

Men’s Singles Quarterfinals

15:00 – 18:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Women’s Singles Quarterfinals

Men’s Singles Quarterfinals

20:00 – 22:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Singles Quarterfinals

Tennis

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Center Court

Men’s Singles Third Round

Women’s Singles Quarterfinals

Men’s Doubles Semifinals

Women’s Doubles Quarterfinals

Mixed Doubles First Round

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 1

Men’s Singles Third Round

Women’s Singles Quarterfinals

Men’s Doubles Semifinals

Women’s Doubles Quarterfinals

Mixed Doubles First Round

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 2

Men’s Singles Third Round

Women’s Singles Quarterfinals

Women’s Doubles Quarterfinals

Mixed Doubles First Round

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 3-11

Men’s Singles Third Round

Mixed Doubles First Round

Volleyball

9:00 – 12:50

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool A, Canada vs Islamic Rep. of Iran

Men’s Preliminary Round – Pool B, United States vs Tunisia

14:20 – 18:10

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool B, Argentina vs France

Men’s Preliminary Round – Pool A, Poland vs Venezuela

19:40 – 23:30

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool A, Japan vs Italy

Men’s Preliminary Round – Pool B, Brazil vs Russian Federation

Water Polo

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Preliminary Round (2 matches)

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Preliminary Round (2 matches)

Weightlifting

13:50 – 16:00

Tokyo International Forum

Men’s 73 kg Group B

19:50 – 22:00

Tokyo International Forum

Men’s 73 kg Group A

Men’s 73 kg Victory Ceremony

Thu 29 July

Archery

9:30 – 13:25

Yumenoshima Park Archery Field

Men’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations

Women’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations

16:00 – 18:40

Yumenoshima Park Archery Field

Men’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations

Women’s Individual 1/32 & 1/16 Eliminations

Artistic Gymnastics

19:50 – 22:00

Ariake Gymnastics Centre

Women’s All-Around Final

Women’s All-Around Victory Ceremony

Badminton

9:00 – 15:30

Musashino Forest Sport Plaza

Mixed Doubles Semifinals

Men’s Doubles Quarterfinals

Women’s Singles Round of 16

17:00 – 22:00

Musashino Forest Sport Plaza

Men’s Singles Round of 16

Women’s Doubles Quarterfinals

Baseball/Softball

19:00 – 22:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Opening Round

Basketball

10:00 – 12:00

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

13:40 – 15:40

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

17:20 – 19:20

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

21:00 – 23:00

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

Beach Volleyball

9:00 – 11:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

15:00 – 17:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

20:00 – 22:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

Boxing

11:00 – 14:10

Kokugikan Arena

Women’s Fly (48-51kg) Round of 16

Men’s Feather (52-57kg) Round of 16

Men’s Middle (69-75kg) Round of 16

17:00 – 20:10

Kokugikan Arena

Women’s Fly (48-51kg) Round of 16

Men’s Feather (52-57kg) Round of 16

Men’s Middle (69-75kg) Round of 16

Canoe Slalom

14:00 – 16:45

Kasai Canoe Slalom Centre

Canoe (C1) Women Semi-final

Canoe (C1) Women Final

Canoe (C1) Women Victory Ceremony

Cycling BMX Racing

10:00 – 12:00

Ariake Urban Sports Park

Men’s Quarterfinals

Women’s Quarterfinals

Fencing

9:00 – 16:25

Makuhari Messe Hall B

Women’s Foil Team Table of 16

Women’s Foil Team Quarterfinals

Women’s Foil Team Classification 5-8

Women’s Foil Team Semifinals

Women’s Foil Team Placement 5-6

Women’s Foil Team Placement 7-8

18:30 – 21:30

Makuhari Messe Hall B

Women’s Foil Team Bronze Medal Match

Women’s Foil Team Gold Medal Match

Women’s Foil Team Victory Ceremony

Golf

7:30 – 15:30

Kasumigaseki Country Club

Men’s Individual Stroke Play Round 1

Handball

9:00 – 12:30

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

14:15 – 17:45

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

19:30 – 23:00

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

Hockey

9:30 – 13:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Pool A, India vs Argentina

Men’s Pool B, South Africa vs Germany

10:00 – 13:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Men’s Pool B, Belgium vs Canada

Men’s Pool B, Netherlands vs Great Britain

18:30 – 22:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Pool B, Spain vs China

Women’s Pool B, Japan vs Argentina

19:00 – 22:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Women’s Pool A, Great Britain vs Netherlands

Women’s Pool B, New Zealand vs Australia

Judo

11:00 – 14:30

Nippon Budokan

Women -78 kg Elimination Rounds

Women -78 kg Quarterfinals

Men -100 kg Elimination Rounds

Men -100 kg Quarterfinals

17:00 – 19:40

Nippon Budokan

Women -78 kg Repechage

Women -78 kg Semifinals

Men -100 kg Repechage

Men -100 kg Semifinals

Women -78 kg Contests for Bronze Medal

Women -78 kg Final

Men -100 kg Contests for Bronze Medal

Men -100 kg Final

Women -78 kg Victory Ceremony

Men -100 kg Victory Ceremony

Rowing

8:30 – 11:50

Sea Forest Waterway

Men’s Single Sculls Final F

Women’s Single Sculls Final F

Men’s Single Sculls Final E

Women’s Single Sculls Final E

Men’s Pair Final A

Women’s Pair Final A

Men’s Pair Victory Ceremony

Lightweight Men’s Double Sculls Final A

Women’s Pair Victory Ceremony

Lightweight Women’s Double Sculls Final A

Lightweight Men’s Double Sculls Victory Ceremony

Men’s Pairs Final B

Lightweight Women’s Double Sculls Victory Ceremony

Women’s Pairs Final B

Lightweight Men’s Double Sculls Final B

Lightweight Women’s Double Sculls Final B

Women’s Single Sculls Final D

Men’s Single Sculls Final D

Rugby

9:00 – 12:00

Tokyo Stadium

Women’s Pool Round (6 matches)

16:30 – 19:30

Tokyo Stadium

Women’s Pool Round (6 matches)

Sailing

12:00 – 18:00

Enoshima Yacht Harbour

RS:X Men

RS:X Women

Laser Men

Laser Radial Women

Finn Men

470 Men

470 Women

Foiling Nacra 17 Mixed

Shooting

9:00 – 12:45

Asaka Shooting Range – R&P Finals Hall

25m Pistol Women’s Precision Stage

9:00 – 16:55

Asaka Shooting Range – Shotgun Range

Trap Women’s Qualification – Day 2

Trap Men’s Qualification – Day 2

Trap Women’s Finals

Trap Men’s Finals

Trap Women’s Victory Ceremony

Trap Men’s Victory Ceremony

Surfing

Date and Time: Thu 29 July

Tsurigasaki Surfing Beach

Competition TBD

Swimming

10:30 – 13:10

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 800m Freestyle Final

Men’s 200m Breaststroke Final

Women’s 100m Freestyle Semifinals

Men’s 200m Backstroke Semifinals

Men’s 800m Freestyle Victory Ceremony

Women’s 200m Butterfly Final

Men’s 100m Freestyle Final

Men’s 200m Breaststroke Victory Ceremony

Women’s 200m Breaststroke Semifinals

Men’s 200m Individual Medley Semifinals

Women’s 200m Butterfly Victory Ceremony

Women’s 4 x 200m Freestyle Relay Final

Men’s 100m Freestyle Victory Ceremony

Women’s 4 x 200m Freestyle Relay Victory Ceremony

19:00 – 21:30

Tokyo Aquatics Centre

Women’s 800m Freestyle – Heats

Men’s 100m Butterfly – Heats

Women’s 200m Backstroke – Heats

Mixed 4 x 100m Medley Relay – Heats

Table Tennis

11:00 – 13:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Women’s Singles Semifinals

15:00 – 17:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Singles Semifinals

20:00 – 22:10

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Women’s Singles Bronze Medal Match

Women’s Singles Gold Medal Match

Women’s Singles Victory Ceremony

Tennis

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Center Court

Men’s Singles Quarterfinals

Women’s Singles Semifinals

Women’s Doubles Semifinals

Mixed Doubles Quarterfinals

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 1

Men’s Singles Quarterfinals

Women’s Doubles Semifinals

Mixed Doubles Quarterfinals

11:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 2

Mixed Doubles Quarterfinals

Volleyball

9:00 – 12:50

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool B, Italy vs Argentina

Women’s Preliminary Round – Pool A, Republic of Korea vs Dominican Rep.

14:20 – 18:10

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool A, Serbia vs Kenya

Women’s Preliminary Round – Pool B, China vs Russian Federation

19:40 – 23:30

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool A, Japan vs Brazil

Women’s Preliminary Round – Pool B, United States vs Turkey

Water Polo

10:00 – 12:50

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

Fri 30 July

Archery

9:30 – 11:15

Yumenoshima Park Archery Field

Women’s Individual 1/8 Eliminations

14:45 – 17:20

Yumenoshima Park Archery Field

Women’s Individual Quarterfinals

Women’s Individual Semifinals

Women’s Individual Bronze Medal Match

Women’s Individual Gold Medal Match

Women’s Individual Victory Ceremony

Athletics

9:00 – 12:30

Olympic Stadium

Men’s 3000m Steeplechase Round 1

Men’s High Jump Qualifying Round

Men’s Discus Throw Qualifying Round

Women’s 800m Round 1

Men’s 400m Hurdles Round 1

Women’s 100m Round 1

19:00 – 21:00

Olympic Stadium

Women’s 5000m Round 1

Women’s Triple Jump Qualifying Round

Women’s Shot Put Qualifying Round

Mixed 4 x 400m Relay Round 1

Men’s 10,000m Final

Badminton

9:00 – 12:30

Musashino Forest Sport Plaza

Women’s Singles Quarterfinals

Mixed Doubles Bronze Medal Match

15:30 – 21:30

Musashino Forest Sport Plaza

Mixed Doubles Gold Medal Match

Mixed Doubles Victory Ceremony

Women’s Singles Quarterfinals

Men’s Doubles Semifinals

Baseball/Softball

12:00 – 15:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Opening Round

19:00 – 22:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Opening Round

Basketball

10:00 – 12:00

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

13:40 – 15:40

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

17:20 – 19:20

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

21:00 – 23:00

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

Beach Volleyball

9:00 – 11:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

15:00 – 17:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

20:00 – 22:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

Boxing

11:00 – 14:10

Kokugikan Arena

Women’s Light (57-60kg) Round of 16

Women’s Welter (64-69kg) Quarterfinals

Men’s Welter (63-69kg) Quarterfinals

Men’s Light Heavy (75-81kg) Quarterfinals

Men’s Heavy (81-91kg) Quarterfinals

17:00 – 20:10

Kokugikan Arena

Women’s Light (57-60kg) Round of 16

Women’s Welter (64-69kg) Quarterfinals

Men’s Welter (63-69kg) Quarterfinals

Men’s Light Heavy (75-81kg) Quarterfinals

Men’s Heavy (81-91kg) Quarterfinals

Canoe Slalom

14:00 – 17:00

Kasai Canoe Slalom Centre

Kayak (K1) Men Semi-final

Kayak (K1) Men Final

Kayak (K1) Men Victory Ceremony

Cycling BMX Racing

10:00 – 12:20

Ariake Urban Sports Park

Men’s Semifinals

Women’s Semifinals

Men’s Final

Women’s Final

Men’s Victory Ceremony

Women’s Victory Ceremony

Diving

15:00 – 17:30

Tokyo Aquatics Centre

Women’s 3m Springboard Preliminary

Equestrian

8:30 – 11:00

Equestrian Park

Eventing Dressage Team and Individual Day 1 – Session 1

17:30 – 20:10

Equestrian Park

Eventing Dressage Team and Individual Day 1 – Session 2

Fencing

10:00 – 15:20

Makuhari Messe Hall B

Men’s Epée Team Table of 16

Men’s Epée Team Quarterfinals

Men’s Epée Team Classification 5-8

Men’s Epée Team Semifinals

Men’s Epée Team Placement 5-6

Men’s Epée Team Placement 7-8

18:30 – 20:40

Makuhari Messe Hall B

Men’s Epée Team Bronze Medal Match

Men’s Epée Team Gold Medal Match

Men’s Epée Team Victory Ceremony

Football

17:00 – 20:00

Miyagi Stadium

Women’s Quarterfinal

18:00 – 21:00

Ibaraki Kashima Stadium

Women’s Quarterfinal

19:00 – 22:00

Saitama Stadium

Women’s Quarterfinal

20:00 – 23:00

International Stadium Yokohama

Women’s Quarterfinal

Golf

7:30 – 15:30

Kasumigaseki Country Club

Men’s Individual Stroke Play Round 2

Handball

9:00 – 12:30

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

14:15 – 17:45

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

19:30 – 23:00

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

Hockey

9:30 – 13:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Pool A, South Africa vs Germany

Women’s Pool A, Ireland vs India

10:00 – 13:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Men’s Pool A, Australia vs Spain

Men’s Pool B, Canada vs South Africa

18:30 – 22:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Pool A, Japan vs India

Men’s Pool B, Germany vs Netherlands

19:00 – 22:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Men’s Pool A, Argentina vs New Zealand

Men’s Pool B, Belgium vs Great Britain

Judo

11:00 – 14:30

Nippon Budokan

Women +78 kg Elimination Rounds

Women +78 kg Quarterfinals

Men +100 kg Elimination Rounds

Men +100 kg Quarterfinals

17:00 – 19:40

Nippon Budokan

Women +78 kg Repechage

Women +78 kg Semifinals

Men +100 kg Repechage

Men +100 kg Semifinals

Women +78 kg Contests for Bronze Medal

Women +78 kg Final

Men +100 kg Contests for Bronze Medal

Men +100 kg Final

Women +78 kg Victory Ceremony

Men +100 kg Victory Ceremony

Rowing

8:45 – 10:55

Sea Forest Waterway

Women’s Single Sculls Final C

Men’s Single Sculls Final C

Women’s Single Sculls Final B

Men’s Single Sculls Final B

Women’s Single Sculls Final A

Men’s Single Sculls Final A

Women’s Single Sculls Victory Ceremony

Women’s Eight Final A

Men’s Single Sculls Victory Ceremony

Men’s Eight Final A

Women’s Eight Victory Ceremony

Men’s Eight Victory Ceremony

Rugby

9:00 – 12:00

Tokyo Stadium

Women’s Pool Round (6 matches)

16:30 – 19:30

Tokyo Stadium

Women’s Placing 9-12 (2 matches)

Women’s Quarter-finals (4 matches)

Sailing

12:00 – 18:00

Enoshima Yacht Harbour

Laser Men

Laser Radial Women

470 Men

470 Women

49er Men

49er FX Women

Shooting

9:00 – 15:00

Asaka Shooting Range – R&P Finals Hall

25m Pistol Women’s Qualification

25m Pistol Women’s Finals

25m Pistol Women’s Victory Ceremony

Surfing

Tsurigasaki Surfing Beach

Competition TBD

Swimming

10:30 – 12:10

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 100m Butterfly Semifinals

Women’s 200m Breaststroke Final

Men’s 200m Backstroke Final

Women’s 100m Freestyle Final

Women’s 200m Breaststroke Victory Ceremony

Men’s 200m Individual Medley Final

Men’s 200m Backstroke Victory Ceremony

Women’s 200m Backstroke Semifinals

Women’s 100m Freestyle Victory Ceremony

Men’s 200m Individual Medley Victory Ceremony

19:00 – 21:30

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 50m Freestyle – Heats

Women’s 50m Freestyle – Heats

Men’s 1500m Freestyle – Heats

Women’s 4 x 100m Medley Relay – Heats

Men’s 4 x 100m Medley Relay – Heats

Table Tennis

20:00 – 22:10

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Singles Bronze Medal Match

Men’s Singles Gold Medal Match

Men’s Singles Victory Ceremony

Tennis

12:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Center Court

Men’s Singles Semifinals

Men’s Doubles Gold Medal Match

Men’s Doubles Victory Ceremony

12:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 1

Men’s Doubles Bronze Medal Match

Mixed Doubles Semifinals

Trampoline Gymnastics

13:00 – 15:25

Ariake Gymnastics Centre

Women’s Qualification

Women’s Final

Women’s Victory Ceremony

Volleyball

9:00 – 12:50

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool A, Canada vs Venezuela

Men’s Preliminary Round – Pool B, Brazil vs United States

14:20 – 18:10

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool A, Japan vs Poland

Men’s Preliminary Round – Pool B, Argentina vs Tunisia

19:40 – 23:30

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool A, Italy vs Islamic Rep. of Iran

Men’s Preliminary Round – Pool B, Russian Federation vs France

Water Polo

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Preliminary Round (2 matches)

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Preliminary Round (2 matches)

Sat 31 July

Archery

9:30 – 11:15

Yumenoshima Park Archery Field

Men’s Individual 1/8 Eliminations

14:45 – 17:20

Yumenoshima Park Archery Field

Men’s Individual Quarterfinals

Men’s Individual Semifinals

Men’s Individual Bronze Medal Match

Men’s Individual Gold Medal Match

Men’s Individual Victory Ceremony

Athletics

9:00 – 12:00

Olympic Stadium

Women’s 400m Hurdles Round 1

Women’s Discus Throw Qualifying Round

Men’s Pole Vault Qualifying Round

Men’s 800m Round 1

Women’s 100m Hurdles Qualifying Round

Men’s 100m Preliminary Round

19:00 – 21:55

Olympic Stadium

Men’s 10,000m Victory Ceremony

Men’s Long Jump Qualifying Round

Women’s 100m Semifinals

Men’s 100m Round 1

Men’s Discus Throw Final

Women’s 800m Semifinals

Mixed 4 x 400m Relay Final

Women’s 100m Final

Badminton

9:00 – 16:00

Musashino Forest Sport Plaza

Men’s Singles Quarterfinals

Women’s Doubles Semifinals

18:00 – 23:00

Musashino Forest Sport Plaza

Women’s Singles Semifinals

Men’s Doubles Bronze Medal Match

Men’s Doubles Gold Medal Match

Men’s Doubles Victory Ceremony

Baseball/Softball

12:00 – 15:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Opening Round

19:00 – 22:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Opening Round

Basketball

10:00 – 12:00

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

13:40 – 15:40

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

17:20 – 19:20

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

21:00 – 23:00

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

Beach Volleyball

9:00 – 11:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (3 matches)

15:00 – 17:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Preliminaries (2 matches)

Men’s or Women’s Lucky Loser (1 match)

20:00 – 22:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Lucky Loser (3 matches)

Boxing

11:00 – 13:55

Kokugikan Arena

Women’s Feather (54-57kg) Semifinal

Women’s Middle (69-75kg) Quarterfinals

Men’s Fly (48-52kg) Round of 16

Men’s Light (57-63kg) Round of 16

17:00 – 19:55

Kokugikan Arena

Women’s Feather (54-57kg) Semifinal

Women’s Middle (69-75kg) Quarterfinals

Men’s Fly (48-52kg) Round of 16

Men’s Light (57-63kg) Round of 16

Cycling BMX Freestyle

10:10 – 12:20

Ariake Urban Sports Park

Women’s Park Seeding

Men’s Park Seeding

Diving

15:00 – 16:30

Tokyo Aquatics Centre

Women’s 3m Springboard Semifinal

Equestrian

8:30 – 11:00

Equestrian Park

Eventing Dressage Team and Individual Day 2 – Session 3

Fencing

10:00 – 15:20

Makuhari Messe Hall B

Women’s Sabre Team Table of 16

Women’s Sabre Team Quarterfinals

Women’s Sabre Team Classification 5-8

Women’s Sabre Team Semifinals

Women’s Sabre Team Placement 5-6

Women’s Sabre Team Placement 7-8

18:30 – 20:40

Makuhari Messe Hall B

Women’s Sabre Team Bronze Medal Match

Women’s Sabre Team Gold Medal Match

Women’s Sabre Team Victory Ceremony

Football

17:00 – 20:00

Miyagi Stadium

Men’s Quarterfinal

18:00 – 21:00

Ibaraki Kashima Stadium

Men’s Quarterfinal

19:00 – 22:00

Saitama Stadium

Men’s Quarterfinal

20:00 – 23:00

International Stadium Yokohama

Men’s Quarterfinal

Golf

7:30 – 15:30

Kasumigaseki Country Club

Men’s Individual Stroke Play Round 3

Handball

9:00 – 12:30

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

14:15 – 17:45

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

19:30 – 23:00

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

Hockey

9:30 – 13:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Pool B, China vs New Zealand

Women’s Pool B, Argentina vs Australia

10:00 – 13:45

Oi Hockey Stadium – South Pitch

Women’s Pool B, Japan vs Spain

Women’s Pool A, India vs South Africa

18:30 – 22:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Pool A, Germany vs Netherlands

Women’s Pool A, Ireland vs Great Britain

Judo

11:00 – 14:30

Nippon Budokan

Mixed Team Elimination rounds

Mixed Team Quarterfinals

Mixed Team Repechage

Mixed Team Semifinals

17:00 – 19:40

Nippon Budokan

Mixed Team Match for Bronze Medal

Mixed Team Final

Mixed Team Victory Ceremony

Rugby

9:00 – 12:00

Tokyo Stadium

Women’s Placing 11-12

Women’s Placing 9-10

Women’s Placing 5-8 (2 matches)

Women’s Semi-finals (2 matches)

16:30 – 19:00

Tokyo Stadium

Women’s Placing 7-8

Women’s Placing 5-6

Women’s Bronze Medal Match

Women’s Gold Medal Match

Women’s Victory Ceremony

Sailing

12:00 – 18:00

Enoshima Yacht Harbour

Finn Men

49er Men

49er FX Women

Foiling Nacra 17 Mixed

RS:X Women – Medal Race

RS:X Men – Medal Race

RS:X Women – Victory Ceremony

RS:X Men – Victory Ceremony

Shooting

9:00 – 14:50

Asaka Shooting Range – Shotgun Range

Trap Mixed Team Qualification

Trap Mixed Team Finals

Trap Mixed Team Victory Ceremony

12:00 – 17:10

Asaka Shooting Range – R&P Qual.&Finals

50m Rifle 3 Positions Women’s Qualification

50m Rifle 3 Positions Women’s Finals

50m Rifle 3 Positions Women’s Victory Ceremony

Surfing

Date and Time: Sat 31 July

Tsurigasaki Surfing Beach

Competition TBD

Swimming

10:30 – 12:20

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 100m Butterfly Final

Women’s 200m Backstroke Final

Women’s 800m Freestyle Final

Men’s 100m Butterfly Victory Ceremony

Men’s 50m Freestyle Semifinals

Women’s 200m Backstroke Victory Ceremony

Women’s 50m Freestyle Semifinals

Mixed 4 x 100m Medley Relay Final

Women’s 800m Freestyle Victory Ceremony

Mixed 4 x 100m Medley Relay Victory Ceremony

Tennis

12:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Center Court

Men’s Singles Bronze Medal Match

Women’s Singles Bronze Medal Match

Women’s Singles Gold Medal Match

Women’s Singles Victory Ceremony

12:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Court 1

Women’s Doubles Bronze Medal Match

Mixed Doubles Bronze Medal Match

Trampoline Gymnastics

13:00 – 15:25

Ariake Gymnastics Centre

Men’s Qualification

Men’s Final

Men’s Victory Ceremony

Triathlon

7:30 – 9:25

Odaiba Marine Park

Mixed Relay

Mixed Relay Victory Ceremony

Volleyball

9:00 – 12:50

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool A, Dominican Rep. vs Kenya

Women’s Preliminary Round – Pool B, United States vs Russian Federation

14:20 – 18:10

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool B, Argentina vs Turkey

Women’s Preliminary Round – Pool A, Serbia vs Brazil

19:40 – 23:30

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool A, Japan vs Republic of Korea

Women’s Preliminary Round – Pool B, China vs Italy

Water Polo

10:00 – 12:50

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

Weightlifting

11:50 – 14:00

Tokyo International Forum

Men’s 81 kg Group B and Men’s 96 kg Group B

15:50 – 18:00

Tokyo International Forum

Men’s 81 kg Group A

Men’s 81 kg Victory Ceremony

19:50 – 22:00

Tokyo International Forum

Men’s 96 kg Group A

Men’s 96 kg Victory Ceremony

Sun 1 Aug

Artistic Gymnastics

17:00 – 20:00

Ariake Gymnastics Centre

Men’s Floor Exercise Final

Men’s Floor Exercise Victory Ceremony

Women’s Vault Final

Women’s Vault Victory Ceremony

Men’s Pommel Horse Final

Men’s Pommel Horse Victory Ceremony

Women’s Uneven Bars Final

Women’s Uneven Bars Victory Ceremony

Athletics

9:10 – 12:00

Olympic Stadium

Women’s Hammer Throw Qualifying Round

Women’s 3000m Steeplechase Round 1

Women’s Long Jump Qualifying Round

Men’s Discus Throw Victory Ceremony

Women’s Shot Put Final

Men’s 400m Round 1

Mixed 4 x 400m Relay Victory Ceremony

19:00 – 21:55

Olympic Stadium

Women’s 100m Victory Ceremony

Men’s High Jump Final

Men’s 100m Semifinals

Women’s 100m Hurdles Semifinals

Women’s Shot Put Victory Ceremony

Women’s Triple Jump Final

Men’s 800m Semifinals

Men’s 400m Hurdles Semifinals

Men’s High Jump Victory Ceremony

Men’s 100m Final

Badminton

13:00 – 16:00

Musashino Forest Sport Plaza

Men’s Singles Semifinals

20:30 – 23:00

Musashino Forest Sport Plaza

Women’s Singles Bronze Medal Match

Women’s Singles Gold Medal Match

Women’s Singles Victory Ceremony

Baseball/Softball

12:00 – 15:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Knockout stage (#1)

19:00 – 22:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Knockout stage (#2)

Basketball

10:00 – 12:00

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

13:40 – 15:40

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

17:20 – 19:20

Saitama Super Arena

Men’s Preliminary Round

21:00 – 23:00

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

Beach Volleyball

9:00 – 10:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Round of 16 (2 matches)

13:00 – 14:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Round of 16 (2 matches)

17:00 – 18:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Round of 16 (2 matches)

21:00 – 22:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Round of 16 (2 matches)

Boxing

11:00 – 13:40

Kokugikan Arena

Women’s Fly (48-51kg) Quarterfinals

Men’s Feather (52-57kg) Quarterfinals

Men’s Welter (63-69kg) Semifinal

Men’s Middle (69-75kg) Quarterfinals

Men’s Light Heavy (75-81kg) Semifinal

Men’s Super Heavy (+91kg) Quarterfinals

17:00 – 19:40

Kokugikan Arena

Women’s Fly (48-51kg) Quarterfinals

Men’s Feather (52-57kg) Quarterfinals

Men’s Welter (63-69kg) Semifinal

Men’s Middle (69-75kg) Quarterfinals

Men’s Light Heavy (75-81kg) Semifinal

Men’s Super Heavy (+91kg) Quarterfinals

Cycling BMX Freestyle

10:10 – 12:45

Ariake Urban Sports Park

Women’s Park Final

Men’s Park Final

Women’s Park Victory Ceremony

Men’s Park Victory Ceremony

Diving

15:00 – 16:30

Tokyo Aquatics Centre

Women’s 3m Springboard Final

Women’s 3m Springboard Victory Ceremony

Equestrian

7:45 – 11:10

Sea Forest Cross-Country Course

Eventing Cross Country Team and Individual

Fencing

9:00 – 16:00

Makuhari Messe Hall B

Men’s Foil Team Table of 16

Men’s Foil Team Quarterfinals

Men’s Foil Team Classification 5-8

Men’s Foil Team Semifinals

Men’s Foil Team Placement 5-6

Men’s Foil Team Placement 7-8

18:30 – 21:20

Makuhari Messe Hall B

Men’s Foil Team Bronze Medal Match

Men’s Foil Team Gold Medal Match

Men’s Foil Team Victory Ceremony

Golf

7:30 – 16:00

Kasumigaseki Country Club

Men’s Individual Stroke Play Round 4

Men’s Victory Ceremony

Handball

9:00 – 12:30

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

14:15 – 17:45

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

19:30 – 23:00

Yoyogi National Stadium

Men’s Preliminaries (2 matches)

Hockey

9:30 – 13:45

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Quarterfinals (2 matches)

18:30 – 22:45

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Quarterfinals (2 matches)

Sailing

12:00 – 18:00

Enoshima Yacht Harbour

Finn Men

470 Men

470 Women

Foiling Nacra 17 Mixed

Laser Men – Medal Race

Laser Radial Women – Medal Race

Laser Men – Victory Ceremony

Laser Radial Women – Victory Ceremony

Shooting

8:30 – 13:15

Asaka Shooting Range – R&P Finals Hall

25m Rapid Fire Pistol Men’s Qualification – Stage 1

Surfing

Date and Time: Sun 1 Aug.

Tsurigasaki Surfing Beach

Competition TBD

Swimming

10:30 – 12:25

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 50m Freestyle Final

Women’s 50m Freestyle Final

Men’s 1500m Freestyle Final

Men’s 50m Freestyle Victory Ceremony

Women’s 4 x 100m Medley Relay Final

Women’s 50m Freestyle Victory Ceremony

Men’s 4 x 100m Medley Relay Final

Men’s 1500m Freestyle Victory Ceremony

Women’s 4 x 100m Medley Relay Victory Ceremony

Men’s 4 x 100m Medley Relay Victory Ceremony

Table Tennis

10:00 – 13:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Team Round of 16

Women’s Team Round of 16

14:30 – 17:30

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Team Round of 16

Women’s Team Round of 16

19:30 – 22:30

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Team Round of 16

Women’s Team Round of 16

Tennis

12:00 – 20:00

Ariake Tennis Park – Center Court

Men’s Singles Gold Medal Match

Men’s Singles Victory Ceremony

Women’s Doubles Gold Medal Match

Women’s Doubles Victory Ceremony

Mixed Doubles Gold Medal Match

Mixed Doubles Victory Ceremony

Volleyball

9:00 – 12:50

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool A, Poland vs Canada

Men’s Preliminary Round – Pool B, Brazil vs France

14:20 – 18:10

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool B, Russian Federation vs Tunisia

Men’s Preliminary Round – Pool A, Italy vs Venezuela

19:40 – 23:30

Ariake Arena

Men’s Preliminary Round – Pool A, Japan vs Islamic Rep. of Iran

Men’s Preliminary Round – Pool B, United States vs Argentina

Water Polo

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Preliminary Round (2 matches)

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Preliminary Round (2 matches)

Weightlifting

13:50 – 16:00

Tokyo International Forum

Women’s 76 kg Group B

19:50 – 22:00

Tokyo International Forum

Women’s 76 kg Group A

Women’s 76 kg Victory Ceremony

Wrestling

11:00 – 13:00

Makuhari Messe Hall A

Men’s Greco-Roman 60 kg 1/8 Finals

Women’s Freestyle 76 kg 1/8 Finals

Men’s Greco-Roman 130 kg 1/8 Finals

Men’s Greco-Roman 60 kg 1/4 Finals

Women’s Freestyle 76 kg 1/4 Finals

Men’s Greco-Roman 130 kg 1/4 Finals

18:15 – 19:15

Makuhari Messe Hall A

Men’s Greco-Roman 60 kg Semifinals

Men’s Greco-Roman 130 kg Semifinals

Women’s Freestyle 76 kg Semifinals

Mon 2 Aug

Artistic Gymnastics

17:00 – 19:15

Ariake Gymnastics Centre

Men’s Rings Final

Men’s Rings Victory Ceremony

Women’s Floor Exercise Final

Women’s Floor Exercise Victory Ceremony

Men’s Vault Final

Men’s Vault Victory Ceremony

Artistic Swimming

19:30 – 21:30

Tokyo Aquatics Centre

Duet Free Routine Preliminary

Athletics

9:00 – 11:55

Olympic Stadium

Men’s Hammer Throw Qualifying Round

Women’s 1500m Round 1

Women’s Triple Jump Victory Ceremony

Men’s Long Jump Final

Women’s 200m Round 1

Women’s 100m Hurdles Final

19:00 – 22:00

Olympic Stadium

Men’s 100m Victory Ceremony

Men’s Long Jump Victory Ceremony

Women’s Pole Vault Qualifying Round

Women’s 200m Semifinals

Women’s 100m Hurdles Victory Ceremony

Women’s Discus Throw Final

Men’s 400m Semifinals

Women’s 400m Hurdles Semifinals

Men’s 3000m Steeplechase Final

Women’s 5000m Final

Badminton

13:00 – 15:30

Musashino Forest Sport Plaza

Women’s Doubles Bronze Medal Match

Women’s Doubles Gold Medal Match

Women’s Doubles Victory Ceremony

20:00 – 23:00

Musashino Forest Sport Plaza

Men’s Singles Bronze Medal Match

Men’s Singles Gold Medal Match

Men’s Singles Victory Ceremony

Baseball/Softball

12:00 – 15:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Knockout stage(#3)

19:00 – 22:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Knockout stage (#4)

Basketball

10:00 – 12:00

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

13:40 – 15:40

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

17:20 – 19:20

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

21:00 – 23:00

Saitama Super Arena

Women’s Preliminary Round

Beach Volleyball

9:00 – 10:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Round of 16 (2 matches)

13:00 – 14:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Round of 16 (2 matches)

17:00 – 18:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Round of 16 (2 matches)

21:00 – 22:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Round of 16 (2 matches)

Canoe Sprint

9:30 – 13:00

Sea Forest Waterway

Women’s Kayak Single 200m Heats

Men’s Canoe Double 1000m Heats

Men’s Kayak Single 1000m Heats

Women’s Kayak Double 500m Heats

Women’s Kayak Single 200m Quarterfinals

Men’s Canoe Double 1000m Quarterfinals

Men’s Kayak Single 1000m Quarterfinals

Women’s Kayak Double 500m Quarterfinals

Cycling Track

15:30 – 18:30

Izu Velodrome

Women’s Team Sprint Qualifying

Women’s Team Pursuit Qualifying

Women’s Team Sprint First round

Men’s Team Pursuit Qualifying

Women’s Team Sprint Finals

Women’s Team Sprint Victory Ceremony

Diving

15:00 – 17:30

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 3m Springboard Preliminary

Equestrian

17:00 – 22:25

Equestrian Park

Eventing Jumping Team Final and Individual Qualifier

Eventing Jumping Individual Final

Eventing Team Victory Ceremony

Eventing Individual Victory Ceremony

Football

17:00 – 20:00

Ibaraki Kashima Stadium

Women’s Semifinal

20:00 – 23:00

International Stadium Yokohama

Women’s Semifinal

Handball

9:00 – 12:30

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

14:15 – 17:45

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

19:30 – 23:00

Yoyogi National Stadium

Women’s Preliminaries (2 matches)

Hockey

9:30 – 13:45

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Quarterfinals (2 matches)

18:30 – 22:45

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Quarterfinals (2 matches)

Sailing

12:00 – 18:00

Enoshima Yacht Harbour

470 Men

470 Women

49er FX Women – Medal Race

49er Men – Medal Race

49er FX Women – Victory Ceremony

49er Men – Victory Ceremony

Shooting

8:30 – 18:00

Asaka Shooting Range – R&P Qual.&Finals

25m Rapid Fire Pistol Men’s Qualification – Stage 2

50m Rifle 3 Positions Men’s Qualification

25m Rapid Fire Pistol Men’s Finals

25m Rapid Fire Pistol Men’s Victory Ceremony

50m Rifle 3 Positions Men’s Finals

50m Rifle 3 Positions Men’s Victory Ceremony

Table Tennis

10:00 – 13:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Team Round of 16

Women’s Team Round of 16

14:30 – 17:30

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Team Quarterfinals

Women’s Team Quarterfinals

19:30 – 22:30

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Team Quarterfinals

Women’s Team Quarterfinals

Volleyball

9:00 – 12:50

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool A, Serbia vs Republic of Korea

Women’s Preliminary Round – Pool B, United States vs Italy

14:20 – 18:10

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool B, Russian Federation vs Turkey

Women’s Preliminary Round – Pool B, China vs Argentina

19:40 – 23:30

Ariake Arena

Women’s Preliminary Round – Pool A, Japan vs Dominican Rep.

Women’s Preliminary Round – Pool A, Brazil vs Kenya

Water Polo

10:00 – 12:50

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Preliminary Round (2 matches)

Weightlifting

11:50 – 14:00

Tokyo International Forum

Women’s 87 kg Group B and Women’s +87 kg Group B

15:50 – 18:00

Tokyo International Forum

Women’s 87 kg Group A

Women’s 87 kg Victory Ceremony

19:50 – 22:00

Tokyo International Forum

Women’s +87 kg Group A

Women’s +87 kg Victory Ceremony

Wrestling

11:00 – 13:30

Makuhari Messe Hall A

Men’s Greco-Roman 60 kg Repechage

Women’s Freestyle 76 kg Repechage

Men’s Greco-Roman 130 kg Repechage

Men’s Greco-Roman 77 kg 1/8 Finals

Women’s Freestyle 68 kg 1/8 Finals

Men’s Greco-Roman 97 kg 1/8 Finals

Men’s Greco-Roman 77 kg 1/4 Finals

Women’s Freestyle 68 kg 1/4 Finals

Men’s Greco-Roman 97 kg 1/4 Finals

18:15 – 22:00

Makuhari Messe Hall A

Men’s Greco-Roman 77 kg Semifinals

Men’s Greco-Roman 97 kg Semifinals

Women’s Freestyle 68 kg Semifinals

Men’s Greco-Roman 60 kg Bronze Medal Matches

Men’s Greco-Roman 60 kg Final

Men’s Greco-Roman 130 kg Bronze Medal Matches

Men’s Greco-Roman 130 kg Final

Men’s Greco-Roman 60 kg Victory Ceremony

Women’s Freestyle 76 kg Bronze Medal Matches

Women’s Freestyle 76 kg Final

Men’s Greco-Roman 130 kg Victory Ceremony

Women’s Freestyle 76 kg Victory Ceremony

Tue 3 Aug

Artistic Gymnastics

17:00 – 19:15

Ariake Gymnastics Centre

Men’s Parallel Bars Final

Men’s Parallel Bars Victory Ceremony

Women’s Balance Beam Final

Women’s Balance Beam Victory Ceremony

Men’s Horizontal Bar Final

Men’s Horizontal Bar Victory Ceremony

Artistic Swimming

19:30 – 21:00

Tokyo Aquatics Centre

Duet Technical Routine

Athletics

9:00 – 12:35

Olympic Stadium

Men’s Triple Jump Qualifying Round

Men’s 1500m Round 1

Women’s Javelin Throw Qualifying Round

Women’s 400m Round 1

Women’s Discus Throw Victory Ceremony

Men’s 3000m Steeplechase Victory Ceremony

Women’s Long Jump Final

Men’s 200m Round 1

Men’s 400m Hurdles Final

Women’s 5000m Victory Ceremony

19:00 – 21:55

Olympic Stadium

Women’s Long Jump Victory Ceremony

Men’s 110m Hurdles Round 1

Men’s Shot Put Qualifying Round

Men’s Pole Vault Final

Men’s 400m Hurdles Victory Ceremony

Men’s 5000m Round 1

Women’s Hammer Throw Final

Men’s 200m Semifinals

Women’s 800m Final

Women’s 200m Final

Baseball/Softball

19:00 – 22:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Knockout stage (#5)

Basketball

10:00 – 12:00

Saitama Super Arena

Men’s Quarterfinal

13:40 – 15:40

Saitama Super Arena

Men’s Quarterfinal

17:20 – 19:20

Saitama Super Arena

Men’s Quarterfinal

21:00 – 23:00

Saitama Super Arena

Men’s Quarterfinal

Beach Volleyball

9:00 – 10:50

Shiokaze Park

Women’s Quarterfinals (2 matches)

21:00 – 22:50

Shiokaze Park

Women’s Quarterfinals (2 matches)

Boxing

11:00 – 13:40

Kokugikan Arena

Men’s Fly (48-52kg) Quarterfinals

Men’s Feather (52-57kg) Semifinal

Men’s Light (57-63kg) Quarterfinals

Men’s Heavy (81-91kg) Semifinal

Women’s Light (57-60kg) Quarterfinals

Women’s Feather (54-57kg) Final

Women’s Feather (54-57kg) Victory Ceremony

17:00 – 19:40

Kokugikan Arena

Women’s Light (57-60kg) Quarterfinals

Men’s Fly (48-52kg) Quarterfinals

Men’s Feather (52-57kg) Semifinal

Men’s Light (57-63kg) Quarterfinals

Men’s Heavy (81-91kg) Semifinal

Men’s Welter (63-69kg) Final

Men’s Welter (63-69kg) Victory Ceremony

Canoe Sprint

9:30 – 13:15

Sea Forest Waterway

Women’s Kayak Single 200m Semifinals

Men’s Canoe Double 1000m Semifinals

Men’s Kayak Single 1000m Semifinals

Women’s Kayak Double 500m Semifinals

Women’s Kayak Single 200m Finals

Men’s Canoe Double 1000m Finals

Women’s Kayak Single 200m Victory Ceremony

Men’s Kayak Single 1000m Finals

Men’s Canoe Double 1000m Victory Ceremony

Women’s Kayak Double 500m Finals

Men’s Kayak Single 1000m Victory Ceremony

Women’s Kayak Double 500m Victory Ceremony

Cycling Track

15:30 – 18:10

Izu Velodrome

Women’s Team Pursuit First round

Men’s Team Sprint Qualifying

Men’s Team Pursuit First round

Men’s Team Sprint First round

Women’s Team Pursuit Finals

Men’s Team Sprint Finals

Women’s Team Pursuit Victory Ceremony

Men’s Team Sprint Victory Ceremony

Diving

10:00 – 11:30

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 3m Springboard Semifinal

15:00 – 16:30

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 3m Springboard Final

Men’s 3m Springboard Victory Ceremony

Equestrian

19:00 – 22:45

Equestrian Park

Jumping Individual Qualifier

Football

17:00 – 20:00

Ibaraki Kashima Stadium

Men’s Semifinal

20:00 – 23:00

Saitama Stadium

Men’s Semifinal

Handball

9:30 – 11:30

Yoyogi National Stadium

Men’s Quarterfinal

13:15 – 15:15

Yoyogi National Stadium

Men’s Quarterfinal

17:00 – 19:00

Yoyogi National Stadium

Men’s Quarterfinal

20:45 – 22:45

Yoyogi National Stadium

Men’s Quarterfinal

Hockey

10:30 – 12:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Semifinal

19:00 – 20:45

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Semifinal

Sailing

14:30 – 16:55

Enoshima Yacht Harbour

Finn Men – Medal Race

Foiling Nacra 17 Mixed – Medal Race

Finn Men – Victory Ceremony

Foiling Nacra 17 Mixed – Victory Ceremony

Sport Climbing

17:00 – 22:40

Aomi Urban Sports Park

Men’s Combined Qualification – Speed

Men’s Combined Qualification – Bouldering

Men’s Combined Qualification – Lead

Table Tennis

10:00 – 13:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Team Quarterfinals

Women’s Team Quarterfinals

14:30 – 17:30

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Team Quarterfinals

Women’s Team Quarterfinals

19:30 – 22:30

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Women’s Team Semifinals

Volleyball

9:00 – 11:00

Ariake Arena

Men’s Quarterfinal

13:00 – 15:00

Ariake Arena

Men’s Quarterfinal

17:00 – 19:00

Ariake Arena

Men’s Quarterfinal

21:30 – 23:30

Ariake Arena

Men’s Quarterfinal

Water Polo

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Quarterfinals (2 matches)

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Quarterfinals (2 matches)

Weightlifting

13:50 – 16:00

Tokyo International Forum

Men’s 109 kg Group B

19:50 – 22:00

Tokyo International Forum

Men’s 109 kg Group A

Men’s 109 kg Victory Ceremony

Wrestling

11:00 – 13:30

Makuhari Messe Hall A

Men’s Greco-Roman 77 kg Repechage

Women’s Freestyle 68 kg Repechage

Men’s Greco-Roman 97 kg Repechage

Men’s Greco-Roman 67 kg 1/8 Finals

Women’s Freestyle 62 kg 1/8 Finals

Men’s Greco-Roman 87 kg 1/8 Finals

Men’s Greco-Roman 67 kg 1/4 Finals

Women’s Freestyle 62 kg 1/4 Finals

Men’s Greco-Roman 87 kg 1/4 Finals

18:15 – 22:00

Makuhari Messe Hall A

Men’s Greco-Roman 67 kg Semifinals

Men’s Greco-Roman 87 kg Semifinals

Women’s Freestyle 62 kg Semifinals

Men’s Greco-Roman 77 kg Bronze Medal Matches

Men’s Greco-Roman 77 kg Final

Men’s Greco-Roman 97 kg Bronze Medal Matches

Men’s Greco-Roman 97 kg Final

Men’s Greco-Roman 77 kg Victory Ceremony

Women’s Freestyle 68 kg Bronze Medal Matches

Women’s Freestyle 68 kg Final

Men’s Greco-Roman 97 kg Victory Ceremony

Women’s Freestyle 68 kg Victory Ceremony

Wed 4 Aug

Artistic Swimming

19:30 – 21:00

Tokyo Aquatics Centre

Duet Free Routine Final

Duet Victory Ceremony

Athletics

9:00 – 12:25

Olympic Stadium

Men’s Decathlon 100m

Men’s Javelin Throw Qualifying Round

Women’s Heptathlon 100m Hurdles

Men’s Decathlon Long Jump

Men’s Pole Vault Victory Ceremony

Women’s Heptathlon High Jump

Women’s Hammer Throw Victory Ceremony

Women’s 800m Victory Ceremony

Men’s 110m Hurdles Semifinals

Women’s 400m Hurdles Final

Men’s Decathlon Shot Put

Women’s 400m Hurdles Victory Ceremony

18:30 – 22:00

Olympic Stadium

Men’s Decathlon High Jump

Women’s 1500m Semifinals

Women’s Heptathlon Shot Put

Women’s 400m Semifinals

Women’s 200m Victory Ceremony

Women’s 3000m Steeplechase Final

Men’s Hammer Throw Final

Women’s Heptathlon 200m

Women’s 3000m Steeplechase Victory Ceremony

Men’s 800m Final

Men’s Decathlon 400m

Men’s 200m Final

Baseball/Softball

12:00 – 15:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Knockout stage (#6)

19:00 – 22:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Semifinal (#7)

Basketball

10:00 – 12:00

Saitama Super Arena

Women’s Quarterfinal

13:40 – 15:40

Saitama Super Arena

Women’s Quarterfinal

17:20 – 19:20

Saitama Super Arena

Women’s Quarterfinal

21:00 – 23:00

Saitama Super Arena

Women’s Quarterfinal

Beach Volleyball

9:00 – 10:50

Shiokaze Park

Men’s Quarterfinals (2 matches)

21:00 – 22:50

Shiokaze Park

Men’s Quarterfinals (2 matches)

Boxing

14:00 – 16:10

Kokugikan Arena

Women’s Fly (48-51kg) Semifinals

Women’s Welter (64-69kg) Semifinals

Men’s Super Heavy (+91kg) Semifinals

Men’s Light Heavy (75-81kg) Final

Men’s Light Heavy (75-81kg) Victory Ceremony

Canoe Sprint

9:30 – 12:40

Sea Forest Waterway

Men’s Kayak Single 200m Heats

Women’s Canoe Single 200m Heats

Women’s Kayak Single 500m Heats

Men’s Kayak Double 1000m Heats

Men’s Kayak Single 200m Quarterfinals

Women’s Canoe Single 200m Quarterfinals

Women’s Kayak Single 500m Quarterfinals

Men’s Kayak Double 1000m Quarterfinals

Cyling Track

15:30 – 19:00

Izu Velodrome

Men’s Sprint Qualifying

Women’s Keirin First round

Men’s Sprint 1/32 Finals

Women’s Keirin Repechages

Men’s Sprint 1/32 Finals Repechages

Men’s Team Pursuit Finals

Men’s Sprint 1/16 Finals

Men’s Team Pursuit Victory Ceremony

Men’s Sprint 1/16 Finals Repechages

Diving

15:00 – 17:30

Tokyo Aquatics Centre

Women’s 10m Platform Preliminary

Equestrian

19:00 – 21:40

Equestrian Park

Jumping Individual Final

Jumping Individual Victory Ceremony

Golf

7:30 – 15:30

Kasumigaseki Country Club

Women’s Individual Stroke Play Round 1

Handball

9:30 – 11:30

Yoyogi National Stadium

Women’s Quarterfinal

13:15 – 15:15

Yoyogi National Stadium

Women’s Quarterfinal

17:00 – 19:00

Yoyogi National Stadium

Women’s Quarterfinal

20:45 – 22:45

Yoyogi National Stadium

Women’s Quarterfinal

Hockey

10:30 – 12:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Semifinal

19:00 – 20:45

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Semifinal

Marathon Swimming

7:00 – 9:40

Odaiba Marine Park

Women’s 10km

Women’s Victory Ceremony

Sailing

14:30 – 16:55

Enoshima Yacht Harbour

470 Men – Medal Race

470 Women – Medal Race

470 Men – Victory Ceremony

470 Women – Victory Ceremony

Skateboarding

9:00 – 13:40

Ariake Urban Sports Park

Women’s Park Prelims Heats

Women’s Park Final

Women’s Park Victory Ceremony

Sport Climbing

17:00 – 22:40

Aomi Urban Sports Park

Women’s Combined Qualification – Speed

Women’s Combined Qualification – Bouldering

Women’s Combined Qualification – Lead

Table Tennis

10:00 – 13:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Women’s Team Semifinals

14:30 – 17:30

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Team Semifinals

19:30 – 22:30

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Team Semifinals

Volleyball

9:00 – 11:00

Ariake Arena

Women’s Quarterfinal

13:00 – 15:00

Ariake Arena

Women’s Quarterfinal

17:00 – 19:00

Ariake Arena

Women’s Quarterfinal

21:30 – 23:30

Ariake Arena

Women’s Quarterfinal

Water Polo

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Quarterfinals (2 matches)

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Quarterfinals (2 matches)

Weightlifting

13:50 – 16:00

Tokyo International Forum

Men’s +109 kg Group B

19:50 – 22:00

Tokyo International Forum

Men’s +109 kg Group A

Men’s +109 kg Victory Ceremony

Wrestling

11:00 – 13:30

Makuhari Messe Hall A

Men’s Greco-Roman 67 kg Repechage

Women’s Freestyle 62 kg Repechage

Men’s Greco-Roman 87 kg Repechage

Men’s Freestyle 57 kg 1/8 Finals

Women’s Freestyle 57 kg 1/8 Finals

Men’s Freestyle 86 kg 1/8 Finals

Men’s Freestyle 57 kg 1/4 Finals

Women’s Freestyle 57 kg 1/4 Finals

Men’s Freestyle 86 kg 1/4 Finals

18:15 – 22:00

Makuhari Messe Hall A

Men’s Freestyle 57 kg Semifinals

Men’s Freestyle 86 kg Semifinals

Women’s Freestyle 57 kg Semifinals

Men’s Greco-Roman 67 kg Bronze Medal Matches

Men’s Greco-Roman 67 kg Final

Men’s Greco-Roman 87 kg Bronze Medal Matches

Men’s Greco-Roman 87 kg Final

Men’s Greco-Roman 67 kg Victory Ceremony

Women’s Freestyle 62 kg Bronze Medal Matches

Women’s Freestyle 62 kg Final

Men’s Greco-Roman 87 kg Victory Ceremony

Women’s Freestyle 62 kg Victory Ceremony

Thu 5 Aug

Athletics

9:00 – 15:05

Olympic Stadium

Men’s Decathlon 110m Hurdles

Women’s High Jump Qualifying Round

Men’s Hammer Throw Victory Ceremony

Women’s Heptathlon Long Jump

Men’s Decathlon Discus Throw

Women’s 4 x 100m Relay Round 1

Men’s 800m Victory Ceremony

Men’s 200m Victory Ceremony

Men’s Triple Jump Final

Men’s Shot Put Final

Men’s 4 x 100m Relay Round 1

Men’s 110m Hurdles Final

Men’s Decathlon Pole Vault

Women’s Heptathlon Javelin Throw

16:30 – 18:05

Sapporo Odori Park

Men’s 20km Race Walk Final

Men’s 20km Race Walk Venue Ceremony

19:00 – 21:45

Olympic Stadium

Men’s Shot Put Victory Ceremony

Men’s Triple Jump Victory Ceremony

Men’s Decathlon Javelin Throw

Women’s Pole Vault Final

Women’s 4 x 400m Relay Round 1

Men’s 1500m Semifinals

Men’s 110m Hurdles Victory Ceremony

Men’s 400m Final

Women’s Heptathlon 800m

Men’s Decathlon 1500m

Baseball/Softball

19:00 – 22:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Semifinal(#8)

Basketball

13:15 – 15:15

Saitama Super Arena

Men’s Semifinal

20:00 – 22:00

Saitama Super Arena

Men’s Semifinal

Beach Volleyball

9:00 – 10:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Semifinals (2 matches)

21:00 – 22:50

Shiokaze Park

Men’s or Women’s Semifinals (2 matches)

Boxing

14:00 – 16:10

Kokugikan Arena

Women’s Light (57-60kg) Semifinals

Men’s Fly (48-52kg) Semifinals

Men’s Middle (69-75kg) Semifinals

Men’s Feather (52-57kg) Final

Men’s Feather (52-57kg) Victory Ceremony

Canoe Sprint

9:30 – 13:05

Sea Forest Waterway

Men’s Kayak Single 200m Semifinals

Women’s Canoe Single 200m Semifinals

Women’s Kayak Single 500m Semifinals

Men’s Kayak Double 1000m Semifinals

Men’s Kayak Single 200m Finals

Women’s Canoe Single 200m Finals

Men’s Kayak Single 200m Victory Ceremony

Women’s Kayak Single 500m Finals

Women’s Canoe Single 200m Victory Ceremony

Men’s Kayak Double 1000m Finals

Women’s Kayak Single 500m Victory Ceremony

Men’s Kayak Double 1000m Victory Ceremony

Cyling Track

15:30 – 18:50

Izu Velodrome

Men’s Omnium Scratch Race 1/4

Men’s Sprint 1/8 Finals

Women’s Keirin Quarterfinals

Men’s Sprint 1/8 Finals Repechages

Men’s Omnium Tempo Race 2/4

Men’s Sprint Quarterfinals

Women’s Keirin Semifinals

Men’s Omnium Elimination Race 3/4

Women’s Keirin Final 7-12

Women’s Keirin Final 1-6

Men’s Omnium Points Race 4/4

Men’s Sprint Race for 5th-8th Places

Women’s Keirin Victory Ceremony

Men’s Omnium Victory Ceremony

Diving

10:00 – 11:30

Tokyo Aquatics Centre

Women’s 10m Platform Semifinal

15:00 – 16:30

Tokyo Aquatics Centre

Women’s 10m Platform Final

Women’s 10m Platform Victory Ceremony

Football

17:00 – 20:00

Ibaraki Kashima Stadium

Women’s Bronze Medal Match

Golf

7:30 – 15:30

Kasumigaseki Country Club

Women’s Individual Stroke Play Round 2

Handball

17:00 – 19:00

Yoyogi National Stadium

Men’s Semifinal

21:00 – 23:00

Yoyogi National Stadium

Men’s Semifinal

Hockey

10:30 – 12:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Bronze Medal Match

19:00 – 21:10

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Men’s Gold Medal Match

Men’s Victory Ceremony

Karate

10:00 – 14:45

Nippon Budokan

Women’s Kata Elimination Round

Women’s Kata Ranking Round

Men’s Kumite -67 kg Elimination Round

17:00 – 21:40

Nippon Budokan

Women’s Kumite -55 kg Elimination Round

Women’s Kata Bronze Medal Bouts

Women’s Kata Final Bout

Men’s Kumite -67 kg Semifinals

Women’s Kumite -55 kg Semifinals

Men’s Kumite -67 kg Final

Women’s Kumite -55 kg Final

Women’s Kata Victory Ceremony

Men’s Kumite -67 kg Victory Ceremony

Women’s Kumite -55 kg Victory Ceremony

Marathon Swimming

7:00 – 9:40

Odaiba Marine Park

Men’s 10km

Men’s Victory Ceremony

Modern Pentathlon

13:00 – 19:30

Musashino Forest Sport Plaza

Women’s Fencing Ranking Round

Men’s Fencing Ranking Round

Skateboarding

9:00 – 13:40

Ariake Urban Sports Park

Men’s Park Prelims Heats

Men’s Park Final

Men’s Park Victory Ceremony

Sport Climbing

17:30 – 22:20

Aomi Urban Sports Park

Men’s Combined Final – Speed

Men’s Combined Final – Bouldering

Men’s Combined Final – Lead

Men’s Combined Victory Ceremony

Table Tennis

11:00 – 14:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Women’s Team Bronze Medal Team Match

19:30 – 22:40

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Women’s Team Gold Medal Team Match

Women’s Team Victory Ceremony

Volleyball

13:00 – 15:00

Ariake Arena

Men’s Semifinal

21:00 – 23:00

Ariake Arena

Men’s Semifinal

Water Polo

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Classification match (5th-8th places)

Women’s Semifinal

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Classification match (5th-8th places)

Women’s Semifinal

Wrestling

11:00 – 13:30

Makuhari Messe Hall A

Men’s Freestyle 57 kg Repechage

Women’s Freestyle 57 kg Repechage

Men’s Freestyle 86 kg Repechage

Men’s Freestyle 74 kg 1/8 Finals

Women’s Freestyle 53 kg 1/8 Finals

Men’s Freestyle 125 kg 1/8 Finals

Men’s Freestyle 74 kg 1/4 Finals

Women’s Freestyle 53 kg 1/4 Finals

Men’s Freestyle 125 kg 1/4 Finals

18:15 – 22:00

Makuhari Messe Hall A

Men’s Freestyle 74 kg Semifinals

Men’s Freestyle 125 kg Semifinals

Women’s Freestyle 53 kg Semifinals

Men’s Freestyle 57 kg Bronze Medal Matches

Men’s Freestyle 57 kg Final

Men’s Freestyle 86 kg Bronze Medal Matches

Men’s Freestyle 86 kg Final

Men’s Freestyle 57 kg Victory Ceremony

Women’s Freestyle 57 kg Bronze Medal Matches

Women’s Freestyle 57 kg Final

Men’s Freestyle 86 kg Victory Ceremony

Women’s Freestyle 57 kg Victory Ceremony

Fri 6 Aug

19:30 – 21:00

Tokyo Aquatics Centre

Team Technical Routine

Athletics

5:30 – 10:00

Sapporo Odori Park

Men’s 50km Race Walk Final

Men’s 50km Race Walk Venue Ceremony

16:30 – 18:15

Sapporo Odori Park

Women’s 20km Race Walk Final

Women’s 20km Race Walk Venue Ceremony

19:50 – 22:55

Olympic Stadium

Men’s 20km Race Walk Victory Ceremony

Women’s Pole Vault Victory Ceremony

Women’s Heptathlon Victory Ceremony

Men’s Decathlon Victory Ceremony

Men’s 4 x 400m Relay Round 1

Women’s Javelin Throw Final

Men’s 5000m Final

Men’s 400m Victory Ceremony

Women’s 400m Final

Women’s 1500m Final

Men’s 5000m Victory Ceremony

Women’s 400m Victory Ceremony

Women’s 4 x 100m Relay Final

Women’s 1500m Victory Ceremony

Men’s 4 x 100m Relay Final

Basketball

13:40 – 15:40

Saitama Super Arena

Women’s Semifinal

20:00 – 22:00

Saitama Super Arena

Women’s Semifinal

Beach Volleyball

10:00 – 12:50

Shiokaze Park

Women’s Bronze Medal Match

Women’s Gold Medal Match

Women’s Victory Ceremony

Boxing

14:00 – 15:40

Kokugikan Arena

Women’s Middle (69-75kg) Semifinals

Men’s Light (57-63kg) Semifinals

Men’s Heavy (81-91kg) Final

Men’s Heavy (81-91kg) Victory Ceremony

Canoe Sprint

9:30 – 11:40

Sea Forest Waterway

Women’s Canoe Double 500m Heats

Men’s Canoe Single 1000m Heats

Women’s Kayak Four 500m Heats

Men’s Kayak Four 500m Heats

Women’s Canoe Double 500m Quarterfinals

Men’s Canoe Single 1000m Quarterfinals

Cyling Track

15:30 – 19:15

Izu Velodrome

Women’s Sprint Qualifying

Men’s Sprint Semifinals

Women’s Sprint 1/32 Finals

Women’s Sprint 1/32 Finals Repechages

Women’s Madison Final

Men’s Sprint Finals

Women’s Sprint 1/16 Finals

Women’s Madison Victory Ceremony

Women’s Sprint 1/16 Finals Repechages

Men’s Sprint Victory Ceremony

Diving

15:00 – 17:30

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 10m Platform Preliminary

Equestrian

19:00 – 22:05

Equestrian Park

Jumping Team Qualifier

Football

11:00 – 14:00

Olympic Stadium

Women’s Gold Medal Match

Women’s Victory Ceremony

20:00 – 23:00

Saitama Stadium

Men’s Bronze Medal Match

Golf

7:30 – 15:30

Kasumigaseki Country Club

Women’s Individual Stroke Play Round 3

Handball

17:00 – 19:00

Yoyogi National Stadium

Women’s Semifinal

21:00 – 23:00

Yoyogi National Stadium

Women’s Semifinal

Hockey

10:30 – 12:15

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Bronze Medal Match

19:00 – 21:10

Oi Hockey Stadium – North Pitch

Women’s Gold Medal Match

Women’s Victory Ceremony

Karate

10:00 – 14:45

Nippon Budokan

Men’s Kata Elimination Round

Men’s Kata Ranking Round

Women’s Kumite -61 kg Elimination Round

17:00 – 21:40

Nippon Budokan

Men’s Kumite -75 kg Elimination Round

Men’s Kata Bronze Medal Bouts

Men’s Kata Final Bout

Women’s Kumite -61 kg Semifinals

Men’s Kumite -75 kg Semifinals

Women’s Kumite -61 kg Final

Men’s Kumite -75 kg Final

Men’s Kata Victory Ceremony

Women’s Kumite -61 kg Victory Ceremony

Men’s Kumite -75 kg Victory Ceremony

Modern Pentathlon

14:30 – 20:15

Tokyo Stadium

Women’s Swimming

Women’s Fencing Bonus Round

Women’s Riding Show Jumping

Women’s Laser Run

Women’s Victory Ceremony

Rythmic Gymnastics

10:20 – 13:15

Ariake Gymnastics Centre

Individual All-Around Qualification

14:50 – 17:45

Ariake Gymnastics Centre

Individual All-Around Qualification

Sport Climbing

17:30 – 22:20

Aomi Urban Sports Park

Women’s Combined Final – Speed

Women’s Combined Final – Bouldering

Women’s Combined Final – Lead

Women’s Combined Victory Ceremony

Table Tennis

11:00 – 14:00

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Team Bronze Medal Team Match

19:30 – 22:40

Tokyo Metropolitan Gymnasium

Men’s Team Gold Medal Team Match

Men’s Team Victory Ceremony

Volleyball

13:00 – 15:00

Ariake Arena

Women’s Semifinal

21:00 – 23:00

Ariake Arena

Women’s Semifinal

Water Polo

14:00 – 16:50

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Classification match (5th-8th places)

Men’s Semifinal

18:20 – 21:10

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Classification match (5th-8th places)

Men’s Semifinal

Wrestling

11:00 – 13:30

Makuhari Messe Hall A

Men’s Freestyle 74 kg Repechage

Women’s Freestyle 53 kg Repechage

Men’s Freestyle 125 kg Repechage

Men’s Freestyle 65 kg 1/8 Finals

Women’s Freestyle 50 kg 1/8 Finals

Men’s Freestyle 97 kg 1/8 Finals

Men’s Freestyle 65 kg 1/4 Finals

Women’s Freestyle 50 kg 1/4 Finals

Men’s Freestyle 97 kg 1/4 Finals

18:15 – 22:00

Makuhari Messe Hall A

Men’s Freestyle 65 kg Semifinals

Men’s Freestyle 97 kg Semifinals

Women’s Freestyle 50 kg Semifinals

Men’s Freestyle 74 kg Bronze Medal Matches

Men’s Freestyle 74 kg Final

Men’s Freestyle 125 kg Bronze Medal Matches

Men’s Freestyle 125 kg Final

Men’s Freestyle 74 kg Victory Ceremony

Women’s Freestyle 53 kg Bronze Medal Matches

Women’s Freestyle 53 kg Final

Men’s Freestyle 125 kg Victory Ceremony

Women’s Freestyle 53 kg Victory Ceremony

Sat 7 Aug

Artistic Swimming

19:30 – 21:10

Tokyo Aquatics Centre

Team Free Routine

Team Victory Ceremony

Athletics

7:00 – 10:15

Sapporo Odori Park

Women’s Marathon Final

Women’s Marathon Venue Ceremony

18:50 – 22:20

Olympic Stadium

Men’s 50km Race Walk Victory Ceremony

Women’s 20km Race Walk Victory Ceremony

Women’s 4 x 100m Relay Victory Ceremony

Men’s 4 x 100m Relay Victory Ceremony

Women’s High Jump Final

Women’s 10,000m Final

Men’s Javelin Throw Final

Women’s Javelin Throw Victory Ceremony

Men’s 1500m Final

Women’s 10,000m Victory Ceremony

Men’s 1500m Victory Ceremony

Women’s 4 x 400m Relay Final

Men’s Javelin Throw Victory Ceremony

Men’s 4 x 400m Relay Final

Women’s High Jump Victory Ceremony

Women’s 4 x 400m Relay Victory Ceremony

Men’s 4 x 400m Relay Victory Ceremony

Baseball/Softball

12:00 – 15:00

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Bronze Medal Game (#9)

19:00 – 22:30

Yokohama Baseball Stadium

Baseball Gold Medal Game (#10)

Baseball Victory Ceremony

Basketball

11:30 – 13:30

Saitama Super Arena

Men’s Gold Medal Game

16:00 – 18:00

Saitama Super Arena

Women’s Bronze Medal Game

20:00 – 22:30

Saitama Super Arena

Men’s Bronze Medal Game

Men’s Victory Ceremony

Beach Volleyball

10:00 – 12:50

Shiokaze Park

Men’s Bronze Medal Match

Men’s Gold Medal Match

Men’s Victory Ceremony

Boxing

14:00 – 15:55

Kokugikan Arena

Men’s Fly (48-52kg) Final

Men’s Middle (69-75kg) Final

Men’s Fly (48-52kg) Victory Ceremony

Women’s Fly (48-51kg) Final

Men’s Middle (69-75kg) Victory Ceremony

Women’s Welter (64-69kg) Final

Women’s Fly (48-51kg) Victory Ceremony

Women’s Welter (64-69kg) Victory Ceremony

Canoe Sprint

9:30 – 12:50

Sea Forest Waterway

Women’s Canoe Double 500m Semifinals

Men’s Canoe Single 1000m Semifinals

Women’s Kayak Four 500m Semifinals

Men’s Kayak Four 500m Semifinals

Women’s Canoe Double 500m Finals

Men’s Canoe Single 1000m Finals

Women’s Canoe Double 500m Victory Ceremony

Women’s Kayak Four 500m Final

Men’s Canoe Single 1000m Victory Ceremony

Men’s Kayak Four 500m Final

Women’s Kayak Four 500m Victory Ceremony

Men’s Kayak Four 500m Victory Ceremony

Cyling Track

15:30 – 18:25

Izu Velodrome

Women’s Sprint 1/8 Finals

Men’s Keirin First Round

Women’s Sprint 1/8 Finals Repechages

Men’s Keirin Repechages

Women’s Sprint Quarterfinals

Men’s Madison Final

Men’s Madison Victory Ceremony

Diving

10:00 – 11:30

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 10m Platform Semifinal

15:00 – 16:30

Tokyo Aquatics Centre

Men’s 10m Platform Final

Men’s 10m Platform Victory Ceremony

Equestrian

19:00 – 21:30

Equestrian Park

Jumping Team Final

Jumping Team Victory Ceremony

Football

20:30 – 23:30

International Stadium Yokohama

Men’s Gold Medal Match

Men’s Victory Ceremony

Golf

7:30 – 16:00

Kasumigaseki Country Club

Women’s Individual Stroke Play Round 4

Women’s Victory Ceremony

Handball

17:00 – 19:00

Yoyogi National Stadium

Men’s Bronze Medal Match

21:00 – 23:30

Yoyogi National Stadium

Men’s Gold Medal Match

Men’s Victory Ceremony

Karate

14:00 – 20:35

Nippon Budokan

Women’s Kumite +61 kg Elimination Round

Men’s Kumite +75 kg Elimination Round

Women’s Kumite +61 kg Semifinals

Men’s Kumite +75 kg Semifinals

Women’s Kumite +61 kg Final

Men’s Kumite +75 kg Final

Women’s Kumite +61 kg Victory Ceremony

Men’s Kumite +75 kg Victory Ceremony

Modern Pentathlon

14:30 – 20:15

Tokyo Stadium

Men’s Swimming

Men’s Fencing Bonus Round

Men’s Riding Show Jumping

Men’s Laser Run

Men’s Victory Ceremony

Rythmic Gymnastics

10:00 – 12:40

Ariake Gymnastics Centre

Group All-Around Qualification

15:20 – 17:50

Ariake Gymnastics Centre

Individual All-Around Final

Individual All-Around Victory Ceremony

Volleyball

13:30 – 15:30

Ariake Arena

Men’s Bronze Medal Match

21:15 – 23:45

Ariake Arena

Men’s Gold Medal Match

Men’s Victory Ceremony

Water Polo

9:30 – 12:20

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s classification match (7th-8th places)

Women’s classification match (5th-6th places)

13:40 – 15:00

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Bronze Medal Match

16:30 – 18:20

Tatsumi Water Polo Centre

Women’s Gold Medal Match

Women’s Victory Ceremony

Wrestling

18:45 – 22:00

Makuhari Messe Hall A

Men’s Freestyle 65 kg Repechage

Women’s Freestyle 50 kg Repechage

Men’s Freestyle 97 kg Repechage

Men’s Freestyle 65 kg Bronze Medal Matches

Men’s Freestyle 65 kg Final

Men’s Freestyle 97 kg Bronze Medal Matches

Men’s Freestyle 97 kg Final

Men’s Freestyle 65 kg Victory Ceremony

Women’s Freestyle 50 kg Bronze Medal Matches

Women’s Freestyle 50 kg Final

Men’s Freestyle 97 kg Victory Ceremony

Women’s Freestyle 50 kg Victory Ceremony

Sun 8 Aug

Closing Ceremony

20:00 – 23:00

Olympic Stadium

Closing Ceremony

Athletics

7:00 – 9:45

Sapporo Odori Park

Men’s Marathon Final

Men’s Marathon Venue Ceremony

Basketball

11:30 – 14:00

Saitama Super Arena

Women’s Gold Medal Game

Women’s Victory Ceremony

Boxing

14:00 – 15:55

Kokugikan Arena

Women’s Light (57-60kg) Final

Women’s Middle (69-75kg) Final

Women’s Light (57-60kg) Victory Ceremony

Men’s Light (57-63kg) Final

Women’s Middle (69-75kg) Victory Ceremony

Men’s Super Heavy (+91kg) Final

Men’s Light (57-63kg) Victory Ceremony

Men’s Super Heavy (+91kg) Victory Ceremony

Cyling Track

10:00 – 13:15

Izu Velodrome

Women’s Omnium Scratch Race 1/4

Women’s Sprint Semifinals

Men’s Keirin Quarterfinals

Women’s Omnium Tempo Race 2/4

Women’s Sprint Race for 5th-8th Places

Men’s Keirin Semifinals

Women’s Sprint Finals

Women’s Omnium Elimination Race 3/4

Men’s Keirin Final 7-12

Men’s Keirin Final 1-6

Men’s Keirin Victory Ceremony

Women’s Omnium Points Race 4/4

Women’s Sprint Victory Ceremony

Women’s Omnium Victory Ceremony

Handball

11:00 – 13:00

Yoyogi National Stadium

Women’s Bronze Medal Match

15:00 – 17:30

Yoyogi National Stadium

Women’s Gold Medal Match

Women’s Victory Ceremony

Rhythmic Gymnastics

11:00 – 12:45

Ariake Gymnastics Centre

Group All-Around Final

Group All-Around Victory Ceremony

Volleyball

9:00 – 11:00

Ariake Arena

Women’s Bronze Medal Match

13:30 – 16:00

Ariake Arena

Women’s Gold Medal Match

Women’s Victory Ceremony

Water Polo

9:30 – 12:20

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s classification match (7th-8th places)

Men’s classification match (5th-6th places)

13:40 – 15:00

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Bronze Medal Match

16:30 – 18:20

Tatsumi Water Polo Centre

Men’s Gold Medal Match

Men’s Victory Ceremony

Our tour is not operating at the moment and we are working now in new products and services to travel in safety. We are also accepting inquiries from future travels

X